Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grandle

grandle

inaczej haki.

Grandle, inaczej zwane hakami, są szczątkowymi kłami jelenia znajdującymi się w górnej szczęce. Są one uważane za dodatkowe trofeum myśliwskie i często oprawiane przez jubilera, aby stały się biżuterią myśliwską. Grandle są również używane jako ostrogi w łopatach daniela, urządzenie mieszczące się pod tylną częścią luf służące do połączenia ich z łożem oraz rogi kozicy.

Grandle są najbardziej widoczne u starszych osobników jeleni, ponieważ są pięknie opalone. Mogą być one również wykorzystywane do ozdabiania odzieży myśliwskiej lub innych przedmiotów. Grandle mogą być również używane do ozdabiania mebli lub innych elementów dekoracyjnych w domu.

Grandle służyć mogą również jako symbol dumy myśliwskiej i tradycji łowiectwa. Wielu myśliwych noszonych grandle jako trofeum, aby pokazać swoje umiejętności i sukcesy na polowaniach. Grandle mogą być również uważane za symbol honoru i dumy myśliwsko-łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grandle w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gąsior

samiec gęsi.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gastrolity
(...)

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.