Definicja hasła: grandle
- grandle
inaczej haki.
Grandle, zwane też hakami, to szczątkowe kły jelenia występujące w górnej szczęce. Są one uważane za dodatkowe trofeum myśliwskie i są często oprawiane przez jubilera, aby stały się biżuterią myśliwską. Grandle mogą być wykorzystywane jako ostrogi w łopatach daniela oraz jako urządzenie mieszczące się pod tylną częścią luf broni myśliwskiej służące do połączenia ich z łożem. Ponadto, grandle to również rogi kozicy. W szczególności u starszych osobników jeleni, grandle charakteryzują się pięknym opaleniem. Mogą być wykorzystywane do ozdabiania odzieży myśliwskiej lub innych przedmiotów oraz do dekorowania mebli czy elementów wnętrza domu. Symbolizują dumę myśliwską i tradycje łowieckie, stanowiąc także wyraz umiejętności i sukcesów myśliwego w polowaniach oraz symbol honoru i dumy myśliwsko-łowieckiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grandle w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gaik
dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.
- górować
o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.
- głownia
klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.
- gniazdownik
(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)
- gon
okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,
- grzebiące
inaczej kumki.
- gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)
gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)
- grabarz
pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.
- gospodarstwo łowieckie
dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)
- gorączka myśliwska
podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.