Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gamrat

gamrat

odyniec w okresie huczki.

Gamrat to termin używany w łowiectwie, określający odynca w okresie huczki. Huczka jest charakterystycznym okresem, podczas którego samce dzikich zwierząt wydają specyficzne dźwięki, mające przyciągnąć samice. Gamrat jest samcem, który nie ma partnerki i nie jest w stanie zdobyć jej za pomocą własnych dźwięków. W rezultacie gamrat próbuje zdobyć partnerkę poprzez inne metody, takie jak polowanie na inne samce lub przebywanie w pobliżu innych samców w celu przyciągnięcia samic.

Charakteryzują się agresywnością oraz skłonnością do atakowania innych samców w celu zdobycia partnerki. Z tego powodu mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt. Dlatego łowcy muszą zachować szczególną ostrożność podczas polowania na gamrata. Jednakże gamraty odgrywają istotną rolę w ekosystemie poprzez wpływ na populację dzikich zwierząt oraz równowagę między nimi a ich środowiskiem naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gamrat w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.