Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdo

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

Gniazdo jest miejscem, w którym ptaki i niektóre ssaki składają jaja i wychowują swoje potomstwo. Jest to zazwyczaj zbudowane z naturalnych materiałów, takich jak gałęzie, liście, pióra i trawa. Gniazda są zazwyczaj umieszczane na drzewach lub skałach, ale niektóre gatunki ptaków budują je na ziemi.

Gniazda są bardzo ważne dla środowiska, ponieważ służą jako schronienie dla ptaków i innych ssaków. Są one również ważne dla ludzi, ponieważ służą jako źródło pożywienia dla myśliwych. W wielu krajach istnieją przepisy dotyczące ochrony gniazd ptaków, aby chronić te gatunki przed wyginięciem.

Gniazda mogą być również używane do monitorowania populacji ptaków. Myśliwi mogą obserwować liczbę gniazd w określonym obszarze i ustalić, czy populacja ptaków rośnie lub maleje. To pozwala im lepiej zrozumieć stan populacji i podejmować odpowiednie środki ochronne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gnieździć

inaczej gniazdować.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

głuszak

pisklę głuszca.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)