Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdo

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

Gniazdo jest miejscem, w którym ptaki i niektóre ssaki składają jaja i wychowują swoje potomstwo. Jest to zazwyczaj zbudowane z naturalnych materiałów, takich jak gałęzie, liście, pióra i trawa. Gniazda są zazwyczaj umieszczane na drzewach lub skałach, ale niektóre gatunki ptaków budują je na ziemi.

Gniazda są bardzo ważne dla środowiska, ponieważ służą jako schronienie dla ptaków i innych ssaków. Są one również ważne dla ludzi, ponieważ służą jako źródło pożywienia dla myśliwych. W wielu krajach istnieją przepisy dotyczące ochrony gniazd ptaków, aby chronić te gatunki przed wyginięciem.

Gniazda mogą być również używane do monitorowania populacji ptaków. Myśliwi mogą obserwować liczbę gniazd w określonym obszarze i ustalić, czy populacja ptaków rośnie lub maleje. To pozwala im lepiej zrozumieć stan populacji i podejmować odpowiednie środki ochronne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

grandle

inaczej haki.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.