Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś zbożowa

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. Dziób masywny z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem. Ptak łowny.

Gęś zbożowa (Anser fabalis) - gatunek ptaka wodnego, zaliczany do rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się długością ciała około 75 cm oraz rozpiętością skrzydeł wynoszącą od 150 do 170 cm, przy ciężarze mieszczącym się w przedziale od 3 do 4,2 kg. Ptak ten cechuje szaro-popielato-brązowe upierzenie, które ulega ciemnieniu w porównaniu z gegawą. Gęsia zbożowa posiada masywny dziób z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem.

Jest to gatunek drapieżny, preferujący pokarm zwierzęcy – od owadów po małe ryby. Ze względu na swoją aktywność na lądzie i łatwowidoczną obecność na polach, stanowi popularny obiekt polowań dla myśliwych. Charakteryzuje się również szybkimi reakcjami na dźwięki i ruchy, co wymaga od polujących zachowania ostrożności i ciszy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że gęś zbożowa jest również chętnie hodowana przez człowieka: dobrze przystosowuje się do nowego otoczenia, szybko przywiązuje się do opiekunów i rośnie sprawnie. Z tego powodu ptaki te mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną – dostarczając mięsa i skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś zbożowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gąsior

samiec gęsi.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.