Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś zbożowa

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. Dziób masywny z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem. Ptak łowny.

Gęś zbożowa (Anser fabalis) - gatunek ptaka wodnego, zaliczany do rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się długością ciała około 75 cm oraz rozpiętością skrzydeł wynoszącą od 150 do 170 cm, przy ciężarze mieszczącym się w przedziale od 3 do 4,2 kg. Ptak ten cechuje szaro-popielato-brązowe upierzenie, które ulega ciemnieniu w porównaniu z gegawą. Gęsia zbożowa posiada masywny dziób z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem.

Jest to gatunek drapieżny, preferujący pokarm zwierzęcy – od owadów po małe ryby. Ze względu na swoją aktywność na lądzie i łatwowidoczną obecność na polach, stanowi popularny obiekt polowań dla myśliwych. Charakteryzuje się również szybkimi reakcjami na dźwięki i ruchy, co wymaga od polujących zachowania ostrożności i ciszy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że gęś zbożowa jest również chętnie hodowana przez człowieka: dobrze przystosowuje się do nowego otoczenia, szybko przywiązuje się do opiekunów i rośnie sprawnie. Z tego powodu ptaki te mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną – dostarczając mięsa i skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś zbożowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gastrolity
(...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gamrat

odyniec w okresie huczki.