Definicja hasła: gęś zbożowa
- gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)
gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. Dziób masywny z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem. Ptak łowny.
Gęś zbożowa (Anser fabalis) - gatunek ptaka wodnego, zaliczany do rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się długością ciała około 75 cm oraz rozpiętością skrzydeł wynoszącą od 150 do 170 cm, przy ciężarze mieszczącym się w przedziale od 3 do 4,2 kg. Ptak ten cechuje szaro-popielato-brązowe upierzenie, które ulega ciemnieniu w porównaniu z gegawą. Gęsia zbożowa posiada masywny dziób z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem.
Jest to gatunek drapieżny, preferujący pokarm zwierzęcy – od owadów po małe ryby. Ze względu na swoją aktywność na lądzie i łatwowidoczną obecność na polach, stanowi popularny obiekt polowań dla myśliwych. Charakteryzuje się również szybkimi reakcjami na dźwięki i ruchy, co wymaga od polujących zachowania ostrożności i ciszy.
Nie bez znaczenia jest fakt, że gęś zbożowa jest również chętnie hodowana przez człowieka: dobrze przystosowuje się do nowego otoczenia, szybko przywiązuje się do opiekunów i rośnie sprawnie. Z tego powodu ptaki te mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną – dostarczając mięsa i skóry.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś zbożowa w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)
ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)
- grzebień
długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.
- głownia
klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.
- głos!
rozkaz dla psa aby szczekał.
- gonić
o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.
- guldynka
staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.
- głuszak
pisklę głuszca.
- gęba
pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.
- Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie
założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)
- ględzenie
głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.