Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś zbożowa

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. Dziób masywny z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem. Ptak łowny.

Gęś zbożowa jest gatunkiem ptaka wodnego, który występuje w Europie i Azji. Jest to gatunek drapieżny, który żywi się głównie owadami, małymi rybami i innymi drobnymi zwierzętami. Gęsi te są bardzo aktywne i szybko poruszają się po wodzie. Są również dobrze widoczne na lądzie, gdzie czasami można je spotkać na polach uprawnych.

Gęsi zbożowe są bardzo popularne wśród myśliwych, ponieważ są łatwe do polowania. Ptaki te szybko reagują na dźwięki i ruchy, więc myśliwi muszą być bardzo cicho i ostrożni podczas polowania. Gdy ptaki słyszą dźwięk strzału, natychmiast uciekają.

Gęsi zbożowe są również popularne w hodowli domowej. Szybko się przystosowują do nowego otoczenia i szybko się przywiązują do swoich opiekunów. Szybko rosną i mogą być hodowane jako ptaki ozdobne lub jako źródło mięsa i skór.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś zbożowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.