Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś zbożowa

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. Dziób masywny z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem. Ptak łowny.

Gęś zbożowa (Anser fabalis) - gatunek ptaka wodnego, zaliczany do rodziny kaczkowatych. Charakteryzuje się długością ciała około 75 cm oraz rozpiętością skrzydeł wynoszącą od 150 do 170 cm, przy ciężarze mieszczącym się w przedziale od 3 do 4,2 kg. Ptak ten cechuje szaro-popielato-brązowe upierzenie, które ulega ciemnieniu w porównaniu z gegawą. Gęsia zbożowa posiada masywny dziób z czerwoną przepaską i czarnym paznokciem.

Jest to gatunek drapieżny, preferujący pokarm zwierzęcy – od owadów po małe ryby. Ze względu na swoją aktywność na lądzie i łatwowidoczną obecność na polach, stanowi popularny obiekt polowań dla myśliwych. Charakteryzuje się również szybkimi reakcjami na dźwięki i ruchy, co wymaga od polujących zachowania ostrożności i ciszy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że gęś zbożowa jest również chętnie hodowana przez człowieka: dobrze przystosowuje się do nowego otoczenia, szybko przywiązuje się do opiekunów i rośnie sprawnie. Z tego powodu ptaki te mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną – dostarczając mięsa i skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś zbożowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.