Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gończarz

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

Gończarz to myśliwy, który poluje z psami gończymi. Gończarstwo jest jedną z najstarszych form polowania, która wywodzi się z czasów starożytnych. Gończe są psy, które są specjalnie wyszkolone do polowania na dzikie zwierzęta. Psy te są bardzo inteligentne i mają silny instynkt łowiecki. Gończe są w stanie wykryć i śledzić tropy dzikich zwierząt, a także wywołać je do ucieczki przed myśliwym.

Gończarstwo jest bardzo skomplikowaną formą polowania, ponieważ wymaga od myśliwego doskonałej znajomości psów gończych i ich instynktu łowieckiego. Myśliwy musi być w stanie rozpoznać różne rodzaje tropów i sygnałów, które psy gończe wysyłają podczas polowania. Myśliwy musi również być w stanie skutecznie kontrolować psy gończe podczas polowania, aby upewnić się, że nie przeszkadzają one innym myśliwym lub innym osobom.

Gończarstwo jest bardzo popularne w Europie i Ameryce Północnej. Wielu myśliwych uważa go za jedną z najbardziej ekscytujących form polowania, ponieważ polega na śledzeniu tropu dzikich zwierząt przez psy gończe i doprowadzeniu ich do ucieczki przed myśliwym. Gończarstwo może być również bardzo satysfakcjonujące dla psów gończych, ponieważ pozwala im na realizację ich instynktu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gończarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gąsior

samiec gęsi.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża