Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gończarz

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

Gończarz to myśliwy specjalizujący się w polowaniu z wykorzystaniem psów gończych. Ta forma polowania jest jedną z najstarszych i wywodzi się z czasów starożytnych. Psy gończe są trenowane do wykrywania i śledzenia tropów dzikich zwierząt oraz wywoływania ich do ucieczki przed myśliwym. Aby z sukcesem uprawiać gończarstwo, myśliwy musi posiadać doskonałą znajomość psów gończych i ich instynktu łowieckiego, umiejętność rozpoznawania różnych rodzajów tropów oraz skuteczną kontrolę nad psami podczas polowania. Forma ta cieszy się dużą popularnością w Europie i Ameryce Północnej, a dla wielu myśliwych stanowi jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń łowieckich, pozwalające zarówno na spełnienie instynktu łowieckiego psów, jak i satysfakcję dla samego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gończarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gąsior

samiec gęsi.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.