Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gończarz

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

Gończarz to myśliwy, który poluje z psami gończymi. Gończarstwo jest jedną z najstarszych form polowania, która wywodzi się z czasów starożytnych. Gończe są psy, które są specjalnie wyszkolone do polowania na dzikie zwierzęta. Psy te są bardzo inteligentne i mają silny instynkt łowiecki. Gończe są w stanie wykryć i śledzić tropy dzikich zwierząt, a także wywołać je do ucieczki przed myśliwym.

Gończarstwo jest bardzo skomplikowaną formą polowania, ponieważ wymaga od myśliwego doskonałej znajomości psów gończych i ich instynktu łowieckiego. Myśliwy musi być w stanie rozpoznać różne rodzaje tropów i sygnałów, które psy gończe wysyłają podczas polowania. Myśliwy musi również być w stanie skutecznie kontrolować psy gończe podczas polowania, aby upewnić się, że nie przeszkadzają one innym myśliwym lub innym osobom.

Gończarstwo jest bardzo popularne w Europie i Ameryce Północnej. Wielu myśliwych uważa go za jedną z najbardziej ekscytujących form polowania, ponieważ polega na śledzeniu tropu dzikich zwierząt przez psy gończe i doprowadzeniu ich do ucieczki przed myśliwym. Gończarstwo może być również bardzo satysfakcjonujące dla psów gończych, ponieważ pozwala im na realizację ich instynktu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gończarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.