Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruszka

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

Gruszka w terminologii łowieckiej to technika polowania na zające, która wykorzystuje kotły. Polega na ustawieniu grupy myśliwych w kolistej linii wokół miejsca, gdzie podejrzewa się obecność zająca. Myśliwi ustawiają się tak, aby tworzyć wybrzuszenie przypominające kształtem gruszkę, co ma na celu zmuszenie zajęcy do wybiegnięcia z krzaków lub innych miejsc schronienia. Metoda ta jest skuteczna ze względu na zdolność myśliwych do otoczenia zwierzęcia i odstraszenia go. Aby była skuteczna, gruszka wymaga precyzyjnego rozmieszczenia myśliwych wokół obszaru polowania oraz ściśle określonego planu działania.

Gruszka jest stosowana głównie w celu odstraszenia i pochwycenia zający. Myśliwi powinni ustawić się tak, aby tworzyć okrąg o średnicy około 50 metrów, przy czym nie powinno być luk między nimi. Koordynacja działań między myśliwymi oraz precyzyjne rozplanowanie miejsca polowania są kluczowe dla skuteczności tej techniki łowieckiej.

Warto podkreślić, że gruszka to specyficzna metoda polowania dedykowana głównie zwierzynie drobnej, takiej jak zając. Jest to technika wymagająca odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ze strony myśliwych, a także żmudnego planowania przed samo polowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gąsior

samiec gęsi.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)