Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gody

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

Gody to okres godowy u zwierząt, podczas którego odbywają się charakterystyczne dla danej gatunku zachowania związane z poszukiwaniem partnera i rozrodczością. W tym czasie zwierzęta wydają określone dźwięki, jak ryk jeleni, czy cieczka lisów, by przyciągnąć partnerów lub znaleźć się w ich zasięgu słuchu. Takie zachowania nazywane są aktywnościami godowymi. Okres godowy może być również okazją do walk o partnerów i terytoria między osobnikami tego samego gatunku.

Podczas godów poszczególne gatunki zwierząt wykazują różne zachowania i sposoby komunikacji, aby przyciągnąć partnera i zapewnić sobie sukces reprodukcyjny. Dla przykładu, tokowiska cietrzewi mogą obejmować specyficzne tańce oraz wydawanie charakterystycznych dźwięków. Rykowiska jeleni to zaś obszary, na których samce wypuszczają ryki, czyli donośne dźwięki mające przyciągnąć samicę i odstraszyć rywalizujących samców.

Warto podkreślić, że okres godowy ma kluczowe znaczenie dla populacji zwierząt jako czas rozmnażania. Często też zapewnia doskonałą możliwość obserwacji tych fascynujących zachowań dla obserwatorów oraz myśliwych, a także stwarza wyjątkową szansę na badania naukowe dotyczące biologii i ekologii poszczególnych gatunków.

Zwierzyna podczas okresu godowego może być bardziej ekspozycyjna na czynniki zewnętrzne co jest często wykorzystywane przez łowców do realizacji swoich celów łowieckich w sposób legalny oraz etyczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gach

samiec zająca.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.