Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gody

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

Gody to okres godowy u zwierząt, podczas którego odbywają się charakterystyczne dla danej gatunku zachowania związane z poszukiwaniem partnera i rozrodczością. W tym czasie zwierzęta wydają określone dźwięki, jak ryk jeleni, czy cieczka lisów, by przyciągnąć partnerów lub znaleźć się w ich zasięgu słuchu. Takie zachowania nazywane są aktywnościami godowymi. Okres godowy może być również okazją do walk o partnerów i terytoria między osobnikami tego samego gatunku.

Podczas godów poszczególne gatunki zwierząt wykazują różne zachowania i sposoby komunikacji, aby przyciągnąć partnera i zapewnić sobie sukces reprodukcyjny. Dla przykładu, tokowiska cietrzewi mogą obejmować specyficzne tańce oraz wydawanie charakterystycznych dźwięków. Rykowiska jeleni to zaś obszary, na których samce wypuszczają ryki, czyli donośne dźwięki mające przyciągnąć samicę i odstraszyć rywalizujących samców.

Warto podkreślić, że okres godowy ma kluczowe znaczenie dla populacji zwierząt jako czas rozmnażania. Często też zapewnia doskonałą możliwość obserwacji tych fascynujących zachowań dla obserwatorów oraz myśliwych, a także stwarza wyjątkową szansę na badania naukowe dotyczące biologii i ekologii poszczególnych gatunków.

Zwierzyna podczas okresu godowego może być bardziej ekspozycyjna na czynniki zewnętrzne co jest często wykorzystywane przez łowców do realizacji swoich celów łowieckich w sposób legalny oraz etyczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gastrolity
(...)