Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gody

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

Gody to okres godowy u zwierząt, podczas którego odbywają się charakterystyczne dla danej gatunku zachowania związane z poszukiwaniem partnera i rozrodczością. W tym czasie zwierzęta wydają określone dźwięki, jak ryk jeleni, czy cieczka lisów, by przyciągnąć partnerów lub znaleźć się w ich zasięgu słuchu. Takie zachowania nazywane są aktywnościami godowymi. Okres godowy może być również okazją do walk o partnerów i terytoria między osobnikami tego samego gatunku.

Podczas godów poszczególne gatunki zwierząt wykazują różne zachowania i sposoby komunikacji, aby przyciągnąć partnera i zapewnić sobie sukces reprodukcyjny. Dla przykładu, tokowiska cietrzewi mogą obejmować specyficzne tańce oraz wydawanie charakterystycznych dźwięków. Rykowiska jeleni to zaś obszary, na których samce wypuszczają ryki, czyli donośne dźwięki mające przyciągnąć samicę i odstraszyć rywalizujących samców.

Warto podkreślić, że okres godowy ma kluczowe znaczenie dla populacji zwierząt jako czas rozmnażania. Często też zapewnia doskonałą możliwość obserwacji tych fascynujących zachowań dla obserwatorów oraz myśliwych, a także stwarza wyjątkową szansę na badania naukowe dotyczące biologii i ekologii poszczególnych gatunków.

Zwierzyna podczas okresu godowego może być bardziej ekspozycyjna na czynniki zewnętrzne co jest często wykorzystywane przez łowców do realizacji swoich celów łowieckich w sposób legalny oraz etyczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gnieździć

inaczej gniazdować.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.