Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gody

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

Gody to okres godowy u zwierząt, podczas którego odbywają się charakterystyczne dla danej gatunku zachowania związane z poszukiwaniem partnera i rozrodczością. W tym czasie zwierzęta wydają określone dźwięki, jak ryk jeleni, czy cieczka lisów, by przyciągnąć partnerów lub znaleźć się w ich zasięgu słuchu. Takie zachowania nazywane są aktywnościami godowymi. Okres godowy może być również okazją do walk o partnerów i terytoria między osobnikami tego samego gatunku.

Podczas godów poszczególne gatunki zwierząt wykazują różne zachowania i sposoby komunikacji, aby przyciągnąć partnera i zapewnić sobie sukces reprodukcyjny. Dla przykładu, tokowiska cietrzewi mogą obejmować specyficzne tańce oraz wydawanie charakterystycznych dźwięków. Rykowiska jeleni to zaś obszary, na których samce wypuszczają ryki, czyli donośne dźwięki mające przyciągnąć samicę i odstraszyć rywalizujących samców.

Warto podkreślić, że okres godowy ma kluczowe znaczenie dla populacji zwierząt jako czas rozmnażania. Często też zapewnia doskonałą możliwość obserwacji tych fascynujących zachowań dla obserwatorów oraz myśliwych, a także stwarza wyjątkową szansę na badania naukowe dotyczące biologii i ekologii poszczególnych gatunków.

Zwierzyna podczas okresu godowego może być bardziej ekspozycyjna na czynniki zewnętrzne co jest często wykorzystywane przez łowców do realizacji swoich celów łowieckich w sposób legalny oraz etyczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gody w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gastrolity
(...)