Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: garbić się

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

Garbić się to zachowanie zwierzyny, które pojawia się po otrzymaniu postrzału. Zwierzyna wygina grzbiet w charakterystyczny sposób, co jest oznaką, że została trafiona. Garbić się może zarówno dzik, jak i zwierzyna łowna. W przypadku dzika, garbić się może być oznaką, że został on trafiony w miękkie miejsce ciała, takie jak brzuch lub kark. Natomiast w przypadku zwierzyny łownej, garbić się może być oznaką, że została ona trafiona w miękkie miejsce ciała, takie jak szyja lub kark.

Garbienie to istotny sygnał dla myśliwych i innych osób polujących. Przede wszystkim pomaga określić, czy zwierzyna została trafiona i czy należy jej udzielić pomocy. Dodatkowo pozwala określić dokładne miejsce oraz odległość strzału. Co więcej, stan zdrowia zwierzyny może być oceniany na podstawie tego zachowania.

W kontekście polowania odgrywa również ważną rolę w komunikacji pomiędzy różnymi osobami uczestniczącymi w polowaniu. Informuje innych polujących o miejscu postrzału i stanie zdrowia zwierząt łownych. Dzięki temu pomaga uniknąć sytuacji niebezpiecznych związanych z polowaniem na tę samą zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj garbić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

grandle

inaczej haki.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

grzebiące

inaczej kumki.