Definicja hasła: garbić się
- garbić się
o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.
Garbić się to zachowanie zwierzyny, które pojawia się po otrzymaniu postrzału. Zwierzyna wygina grzbiet w charakterystyczny sposób, co jest oznaką, że została trafiona. Garbić się może zarówno dzik, jak i zwierzyna łowna. W przypadku dzika, garbić się może być oznaką, że został on trafiony w miękkie miejsce ciała, takie jak brzuch lub kark. Natomiast w przypadku zwierzyny łownej, garbić się może być oznaką, że została ona trafiona w miękkie miejsce ciała, takie jak szyja lub kark.
Garbienie to istotny sygnał dla myśliwych i innych osób polujących. Przede wszystkim pomaga określić, czy zwierzyna została trafiona i czy należy jej udzielić pomocy. Dodatkowo pozwala określić dokładne miejsce oraz odległość strzału. Co więcej, stan zdrowia zwierzyny może być oceniany na podstawie tego zachowania.
W kontekście polowania odgrywa również ważną rolę w komunikacji pomiędzy różnymi osobami uczestniczącymi w polowaniu. Informuje innych polujących o miejscu postrzału i stanie zdrowia zwierząt łownych. Dzięki temu pomaga uniknąć sytuacji niebezpiecznych związanych z polowaniem na tę samą zwierzynę.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj garbić się w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gniazdować, gniazdować, gnieździć się
o ptakach: zakładać gniazda.
- Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie
założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)
- głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)
największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)
- gniazdo
miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.
- grajcarkowaty
o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).
- grabarz
pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
- grzebiące
inaczej kumki.
- gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)
największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)
- gordon seter
pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)