Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: garbić się

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

Garbić się to zachowanie zwierzyny, które pojawia się po otrzymaniu postrzału. Zwierzyna wygina grzbiet w charakterystyczny sposób, co jest oznaką, że została trafiona. Garbić się może zarówno dzik, jak i zwierzyna łowna. W przypadku dzika, garbić się może być oznaką, że został on trafiony w miękkie miejsce ciała, takie jak brzuch lub kark. Natomiast w przypadku zwierzyny łownej, garbić się może być oznaką, że została ona trafiona w miękkie miejsce ciała, takie jak szyja lub kark.

Garbić się jest ważnym sygnałem dla myśliwych i innych osób polujących. Po pierwsze, pomaga to myśliwym określić, czy zwierzyna została trafiona i czy należy jej udzielić pomocy. Po drugie, pomaga to myśliwym określić miejsce postrzału i ustalić odległość strzału. Po trzecie, pomaga to myśliwym określić stan zdrowia zwierzyny i czy należy jej udzielić pomocy medycznej.

Garbić się jest również ważnym sygnałem dla innych osób polujących. Pomaga to innym polującym określić miejsce postrzału i odległości strzału oraz stan zdrowia zwierzyny. To również pomaga innym polującym uniknąć narażenia na niebezpieczeństwo podczas polowania na tego samego dzika lub te samego rodzaju zwierzyny łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj garbić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.