Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołąb grzywacz

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość ciała 43 cm, rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia, parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi 2-3 razy w roku. Gnieździ się na drzewach. Oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Ptak łowny. G. przylatuje w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Gołąb grzywacz jest największym z polskich dzikich gołębi. Jego upierzenie jest szaroniebieskie, a na skrzydłach białe pręgi. U osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia i parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi odbywają się 2-3 razy w roku. Gnieździ się na drzewach i oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Gołąb grzywacz jest ptakiem łownym i przybywa do Polski w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Gołąb grzywacz ma charakterystyczne upierzenie - szarobrązowe ubarwienie z białymi pręgami na skrzydłach oraz białymi przedramionami u osobników dorosłych. Jego długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Ptak ten zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia i parki. Jego dieta składa się głównie z nasion, żołędzi, bukwi, pączków drzew, ślimaków i owadów. Latając do Polski na wiosnę gołeb grzywacza można spotkać od marca do listopada.

Gołeb grzywacza można spotkać podczas latajacych lub gnieżdżenia się na drzewach. Latajace ptaki tego gatunku tworza duze stada i czasem można je uslyszeć kraczac po niebie swoim charakterystycznym krakaniem. Gdy goleb grzywacza znajduje odpowiednie miejsce do gniazdowania to oboje rodzice wysiadujom 2 biale jaja przez 15 dni a piskleta po tym czasie opusci gniazdo po 24 dniach by samodziele zaczac swoje zycie lotnego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołąb grzywacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gach

samiec zająca.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gnieździć

inaczej gniazdować.