Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołąb grzywacz

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość ciała 43 cm, rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia, parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi 2-3 razy w roku. Gnieździ się na drzewach. Oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Ptak łowny. G. przylatuje w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Gołąb grzywacz jest największym z polskich dzikich gołębi. Jego upierzenie jest szaroniebieskie, a na skrzydłach białe pręgi. U osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia i parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi odbywają się 2-3 razy w roku. Gnieździ się na drzewach i oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Gołąb grzywacz jest ptakiem łownym i przybywa do Polski w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Gołąb grzywacz ma charakterystyczne upierzenie - szarobrązowe ubarwienie z białymi pręgami na skrzydłach oraz białymi przedramionami u osobników dorosłych. Jego długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Ptak ten zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia i parki. Jego dieta składa się głównie z nasion, żołędzi, bukwi, pączków drzew, ślimaków i owadów. Latając do Polski na wiosnę gołeb grzywacza można spotkać od marca do listopada.

Gołeb grzywacza można spotkać podczas latajacych lub gnieżdżenia się na drzewach. Latajace ptaki tego gatunku tworza duze stada i czasem można je uslyszeć kraczac po niebie swoim charakterystycznym krakaniem. Gdy goleb grzywacza znajduje odpowiednie miejsce do gniazdowania to oboje rodzice wysiadujom 2 biale jaja przez 15 dni a piskleta po tym czasie opusci gniazdo po 24 dniach by samodziele zaczac swoje zycie lotnego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołąb grzywacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gąsior

samiec gęsi.

gach

samiec zająca.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gały

oczy zająca.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.