Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo łowieckie - miesięcznik Łowiec ("pierwszy numer wyd. 10 stycznia 1878 r.). W 1921 r. GTŁ zmieniło nazwę na Małopolskie Towarzystwo Łowieckie, które w 1926 r. weszło w skład Centralnego Związku Polskich. Stowarzyszeń Łowieckich, przekształconego następnie w 1929 r. w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie (GTŁ) było pierwszym polskim stowarzyszeniem łowieckim założonym w 1876 roku przez Włodzimierza Dzieduszyckiego. Jego celem było propagowanie i upowszechnianie wiedzy na temat łowiectwa oraz ochrona zwierzyny, obejmując swym zasięgiem całą Małopolskę.

GTŁ wydało pierwsze polskie czasopismo łowieckie - miesięcznik Łowiec, którego pierwszy numer ukazał się 10 stycznia 1878 roku. Czasopismo to zdobyło szeroką popularność wśród myśliwych i było cenione za treści dotyczące różnych aspektów łowiectwa, takich jak hodowla zwierzyny, techniki polowań oraz informacje o nowych odkryciach i postępach w dziedzinie łowiectwa.

W 1921 roku GTŁ zmieniło nazwę na Małopolskie Towarzystwo Łowieckie i weszło w skład Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który przekształcił się później w 1929 roku w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie jest uznawane za pierwowzór Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) i jest cenione za swoje osiągnięcia w propagowaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat łowiectwa oraz ochrony zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

grandle

inaczej haki.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.