Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo łowieckie - miesięcznik Łowiec ("pierwszy numer wyd. 10 stycznia 1878 r.). W 1921 r. GTŁ zmieniło nazwę na Małopolskie Towarzystwo Łowieckie, które w 1926 r. weszło w skład Centralnego Związku Polskich. Stowarzyszeń Łowieckich, przekształconego następnie w 1929 r. w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie (GTŁ) było pierwszym polskim stowarzyszeniem łowieckim założonym w 1876 roku przez Włodzimierza Dzieduszyckiego. Jego celem było propagowanie i upowszechnianie wiedzy na temat łowiectwa oraz ochrona zwierzyny, obejmując swym zasięgiem całą Małopolskę.

GTŁ wydało pierwsze polskie czasopismo łowieckie - miesięcznik Łowiec, którego pierwszy numer ukazał się 10 stycznia 1878 roku. Czasopismo to zdobyło szeroką popularność wśród myśliwych i było cenione za treści dotyczące różnych aspektów łowiectwa, takich jak hodowla zwierzyny, techniki polowań oraz informacje o nowych odkryciach i postępach w dziedzinie łowiectwa.

W 1921 roku GTŁ zmieniło nazwę na Małopolskie Towarzystwo Łowieckie i weszło w skład Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który przekształcił się później w 1929 roku w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie jest uznawane za pierwowzór Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) i jest cenione za swoje osiągnięcia w propagowaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat łowiectwa oraz ochrony zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gastrolity
(...)

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)