Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruba

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

Gruba to okres ciąży u łownej zwierzyny, czyli samic szczennej waderzy lub liszki. Trwa on, w zależności od gatunku, od kilku do kilkunastu tygodni. Podczas tego czasu samica przygotowuje się do porodu i troszczy się o rozwijające się płody. Gruba charakteryzuje się zmianami hormonalnymi oraz fizycznymi, takimi jak zwiększenie masy ciała i wielkości brzucha. W tym czasie samica staje się bardziej ostrożna i unika ryzykownych zachowań.

W okresie gruby zwierzyna wymaga szczególnej troski, a myśliwi powinni wykazywać się odpowiedzialnością, respektując ten stan samicy. Okres ten ma istotne znaczenie dla populacji zwierząt łownych, ponieważ skuteczna ochrona samic w ciąży wpływa na liczebność populacji. Dlatego ważne jest przestrzeganie okresów ochronnych oraz zakazu polowań na samicę szczennej waderzy lub liszkę podczas gruby.

W tradycyjnym łowiectwie nadzór nad okresem gruby i codzienna obserwacja zwierzyny są elementem obowiązkowym dla myśliwych mających na celu zapewnienie ochrony zwierząt łownych i ich potomstwa. Znajomość okresów rozrodczych i troska o samicę w ciąży są więc istotnymi elementami etyki łowieckiej oraz zrównoważonego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.