Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruba

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

Gruba to okres ciąży u łownej zwierzyny, czyli samic szczennej waderzy lub liszki. Trwa on, w zależności od gatunku, od kilku do kilkunastu tygodni. Podczas tego czasu samica przygotowuje się do porodu i troszczy się o rozwijające się płody. Gruba charakteryzuje się zmianami hormonalnymi oraz fizycznymi, takimi jak zwiększenie masy ciała i wielkości brzucha. W tym czasie samica staje się bardziej ostrożna i unika ryzykownych zachowań.

W okresie gruby zwierzyna wymaga szczególnej troski, a myśliwi powinni wykazywać się odpowiedzialnością, respektując ten stan samicy. Okres ten ma istotne znaczenie dla populacji zwierząt łownych, ponieważ skuteczna ochrona samic w ciąży wpływa na liczebność populacji. Dlatego ważne jest przestrzeganie okresów ochronnych oraz zakazu polowań na samicę szczennej waderzy lub liszkę podczas gruby.

W tradycyjnym łowiectwie nadzór nad okresem gruby i codzienna obserwacja zwierzyny są elementem obowiązkowym dla myśliwych mających na celu zapewnienie ochrony zwierząt łownych i ich potomstwa. Znajomość okresów rozrodczych i troska o samicę w ciąży są więc istotnymi elementami etyki łowieckiej oraz zrównoważonego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gach

samiec zająca.