Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gończy

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

Gończy to pies myśliwski, który jest wykorzystywany do wypędzania zwierzyny z jej kryjówki, tzw. miotu, podczas polowania. Charakteryzuje go umiejętność głoszenia gonionego zwierzęcia w trakcie pracy, co ułatwia myśliwym śledzenie jego ruchów. Gończy powinien cechować się szybkością, siłą oraz wytrzymałością, aby efektywnie wykonywać swoje zadanie. Oprócz wypędzania zwierzyny z miotu pies ten może być także wykorzystywany do wyprowadzania zwierzyny na polowanie. Jest to rasa psów inteligentna i łatwa w szkoleniu. Posiada silny instynkt polowania oraz cechuje się lojalnością wobec właściciela. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gończe są odporne na warunki atmosferyczne, co pozwala im pracować przez długi czas bez utraty efektywności. Obserwuje się także ich naturalną skłonność do towarzyskiego zachowania i chęci bycia w centrum uwagi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gończy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)