Definicja hasła: gończy
- gończy
pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.
Gończy to pies myśliwski, który jest wykorzystywany do wypędzania zwierzyny z jej kryjówki, tzw. miotu, podczas polowania. Charakteryzuje go umiejętność głoszenia gonionego zwierzęcia w trakcie pracy, co ułatwia myśliwym śledzenie jego ruchów. Gończy powinien cechować się szybkością, siłą oraz wytrzymałością, aby efektywnie wykonywać swoje zadanie. Oprócz wypędzania zwierzyny z miotu pies ten może być także wykorzystywany do wyprowadzania zwierzyny na polowanie. Jest to rasa psów inteligentna i łatwa w szkoleniu. Posiada silny instynkt polowania oraz cechuje się lojalnością wobec właściciela. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gończe są odporne na warunki atmosferyczne, co pozwala im pracować przez długi czas bez utraty efektywności. Obserwuje się także ich naturalną skłonność do towarzyskiego zachowania i chęci bycia w centrum uwagi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gończy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gniazdo sztuczne
osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)
- gomółka
samiec okresowo nie posiadający poroża
- gołębiarka
broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)
- grążyce
grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)
- głuszak
pisklę głuszca.
- głosić
o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
- gon
okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,
- gaik
dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.