Definicja hasła: gęsi
- gęsi
nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.
Gęsi to nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych. Polska fauna obejmuje m.in. gęgawę, która jest w Polsce lęgowa (nielicznie), oraz inne przelotne gatunki. W Polsce spotykane są gęsi z rodzaju Anser (gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala) oraz Branta (bernikle: obrotna, bialolica i rdzawoszyja). Gęsi są ptakami łownymi, przylatują w okresie luty-kwiecień i odlatują wrzesień-listopad. Część zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.
Gęsi to głównie ptaki wodne żywiące się roślinami i owadami, takimi jak trawa, ziarna, nasiona, owady i larwy. Zazwyczaj są aktywne w porze dziennej i lubią przebywać w stadach. Posiadają szeroki zasięg geograficzny – występują na całym świecie, od północy do południa. Z powodu szybkiego przyzwyczajenia się do ludzi oraz płochliwości stanowią wyzwanie dla myśliwych. Szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.
Gatunki gęsi służą jako źródło mięsa oraz skóry. Mięso gęsi jest cenione za smak oraz wartości odżywcze, a skóra ze względu na wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi mogą być wykorzystywane jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gęsi
nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)
- gołębiarka
broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)
- gon
okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,
- gomółka
samiec okresowo nie posiadający poroża
- guziki
forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.
- gołębiarz
inaczej jastrząb gołębiarz.
- górować
o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.
- gniazdo sztuczne
osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)
- głownia
klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.