Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęsi

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych. Polska fauna obejmuje m.in. gęgawę, która jest w Polsce lęgowa (nielicznie), oraz inne przelotne gatunki. W Polsce spotykane są gęsi z rodzaju Anser (gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala) oraz Branta (bernikle: obrotna, bialolica i rdzawoszyja). Gęsi są ptakami łownymi, przylatują w okresie luty-kwiecień i odlatują wrzesień-listopad. Część zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to głównie ptaki wodne żywiące się roślinami i owadami, takimi jak trawa, ziarna, nasiona, owady i larwy. Zazwyczaj są aktywne w porze dziennej i lubią przebywać w stadach. Posiadają szeroki zasięg geograficzny – występują na całym świecie, od północy do południa. Z powodu szybkiego przyzwyczajenia się do ludzi oraz płochliwości stanowią wyzwanie dla myśliwych. Szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.

Gatunki gęsi służą jako źródło mięsa oraz skóry. Mięso gęsi jest cenione za smak oraz wartości odżywcze, a skóra ze względu na wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi mogą być wykorzystywane jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

głuszak

pisklę głuszca.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.