Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęsi

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych. Polska fauna obejmuje m.in. gęgawę, która jest w Polsce lęgowa (nielicznie), oraz inne przelotne gatunki. W Polsce spotykane są gęsi z rodzaju Anser (gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala) oraz Branta (bernikle: obrotna, bialolica i rdzawoszyja). Gęsi są ptakami łownymi, przylatują w okresie luty-kwiecień i odlatują wrzesień-listopad. Część zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to głównie ptaki wodne żywiące się roślinami i owadami, takimi jak trawa, ziarna, nasiona, owady i larwy. Zazwyczaj są aktywne w porze dziennej i lubią przebywać w stadach. Posiadają szeroki zasięg geograficzny – występują na całym świecie, od północy do południa. Z powodu szybkiego przyzwyczajenia się do ludzi oraz płochliwości stanowią wyzwanie dla myśliwych. Szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.

Gatunki gęsi służą jako źródło mięsa oraz skóry. Mięso gęsi jest cenione za smak oraz wartości odżywcze, a skóra ze względu na wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi mogą być wykorzystywane jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.