Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęsi

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi są ptakami wodnymi, które żywią się głównie roślinami i owadami. Ich dieta składa się z trawy, ziaren, nasion, owadów i larw. Gęsi są bardzo aktywne w porze dziennej i często spotykane są w stadach. Są one bardzo towarzyskie i lubią być w grupach.

Gęsi są ptakami o dużym zasięgu geograficznym. Występują one na całym świecie, od północy do południa. Są one również bardzo popularne wśród myśliwych, ponieważ szybko się przyzwyczajają do ludzi i szybko uciekają przed nimi. Gęsi szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.

Gatunki gęsi służyć mogą jako źródło mięsa i skóry. Mięso gęsi jest smaczne i zdrowe, a skóra jest ceniona ze względu na swoje wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi służyć mogą jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

glokanie

inaczej korkowanie.