Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęsi

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi są ptakami wodnymi, które żywią się głównie roślinami i owadami. Ich dieta składa się z trawy, ziaren, nasion, owadów i larw. Gęsi są bardzo aktywne w porze dziennej i często spotykane są w stadach. Są one bardzo towarzyskie i lubią być w grupach.

Gęsi są ptakami o dużym zasięgu geograficznym. Występują one na całym świecie, od północy do południa. Są one również bardzo popularne wśród myśliwych, ponieważ szybko się przyzwyczajają do ludzi i szybko uciekają przed nimi. Gęsi szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.

Gatunki gęsi służyć mogą jako źródło mięsa i skóry. Mięso gęsi jest smaczne i zdrowe, a skóra jest ceniona ze względu na swoje wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi służyć mogą jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)