Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęsi

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) Anser - należą do nich: gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala;
2) Branta obejmujące bernikle: obrotną, bialolicą i rdzawoszyję. Gęsi są ptakami łownymi. Przylatują w okresie luty- kwiecień, a odlatują wrzesień-listopad. Część gęsi zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych. Polska fauna obejmuje m.in. gęgawę, która jest w Polsce lęgowa (nielicznie), oraz inne przelotne gatunki. W Polsce spotykane są gęsi z rodzaju Anser (gęgawa, zbożowa, białoczelna i mala) oraz Branta (bernikle: obrotna, bialolica i rdzawoszyja). Gęsi są ptakami łownymi, przylatują w okresie luty-kwiecień i odlatują wrzesień-listopad. Część zimuje na nie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Gęsi to głównie ptaki wodne żywiące się roślinami i owadami, takimi jak trawa, ziarna, nasiona, owady i larwy. Zazwyczaj są aktywne w porze dziennej i lubią przebywać w stadach. Posiadają szeroki zasięg geograficzny – występują na całym świecie, od północy do południa. Z powodu szybkiego przyzwyczajenia się do ludzi oraz płochliwości stanowią wyzwanie dla myśliwych. Szybko reagują na dźwięki i ruchy, co czyni je trudnymi do polowania.

Gatunki gęsi służą jako źródło mięsa oraz skóry. Mięso gęsi jest cenione za smak oraz wartości odżywcze, a skóra ze względu na wytrzymałość i trwałość. Głowy gęsi mogą być wykorzystywane jako ozdoba lub trofeum myśliwskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęsi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gastrolity
(...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

grandle

inaczej haki.

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)