Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęba

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

Gęba to część ciała zwierząt, która służy do jedzenia i oddychania. Jest to część twarzy zwierząt, w której znajdują się usta, nos i oczy. Gęba jest szczególnie ważna dla łowców, ponieważ pozwala im odróżnić różne gatunki zwierzyny. Na przykład gęba żubra jest bardzo charakterystyczna dzięki swojemu dużemu rozmiarowi i długim, wystającym nosowi. Muflon ma bardziej okrągły pysk i krótszy nos niż żubr. Kozica ma bardzo mały pysk i krótkie uszy. Natomiast gęba zwierzyny płowej jest bardzo charakterystyczna dzięki swojemu dużemu rozmiarowi i długiemu, wystającemu nosowi.

Gęba jest również ważna dla łowców, ponieważ pozwala im ocenić wiek zwierzyny. Na przykład młode żubry mają mniejsze i bardziej okrągłe pyski niż starsze osobniki tego samego gatunku. Muflony mają tendencję do tracenia swoich długich rogów wraz z wiekiem, co może być widoczne na ich gębach. Kozice mają tendencję do tracenia swoich rogów wraz z wiekiem, co może być widoczne na ich gębach. Z kolei u zwierzyny płowej można ocenić jej wiek po tym, jak duże są jej uszy i nos.

Gdy łowcy obserwują gęby różnych gatunków zwierzyny, mogą lepiej rozpoznawać poszczególne osobniki i lepiej je chronić. Gdy łowcy szanują różnice między poszczególnymi gatunkami zwierzyny, mogą lepiej chronić te piękne stworzenia przed nadmiernym polowaniem lub innymi formami niszczenia ich naturalnego środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gąsior

samiec gęsi.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

głuszak

pisklę głuszca.