Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęba

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

Gęba to część ciała zwierząt, która służy do jedzenia i oddychania. Jest to część twarzy zwierząt, w której znajdują się usta, nos i oczy. Gęba jest szczególnie ważna dla łowców, ponieważ pozwala im odróżnić różne gatunki zwierzyny. Na przykład gęba żubra jest bardzo charakterystyczna dzięki swojemu dużemu rozmiarowi i długim, wystającym nosowi. Muflon ma bardziej okrągły pysk i krótszy nos niż żubr. Kozica ma bardzo mały pysk i krótkie uszy. Natomiast gęba zwierzyny płowej jest bardzo charakterystyczna dzięki swojemu dużemu rozmiarowi i długiemu, wystającemu nosowi.

Gęba jest również ważna dla łowców, ponieważ pozwala im ocenić wiek zwierzyny. Na przykład młode żubry mają mniejsze i bardziej okrągłe pyski niż starsze osobniki tego samego gatunku. Muflony mają tendencję do tracenia swoich długich rogów wraz z wiekiem, co może być widoczne na ich gębach. Kozice mają tendencję do tracenia swoich rogów wraz z wiekiem, co może być widoczne na ich gębach. Z kolei u zwierzyny płowej można ocenić jej wiek po tym, jak duże są jej uszy i nos.

Gdy łowcy obserwują gęby różnych gatunków zwierzyny, mogą lepiej rozpoznawać poszczególne osobniki i lepiej je chronić. Gdy łowcy szanują różnice między poszczególnymi gatunkami zwierzyny, mogą lepiej chronić te piękne stworzenia przed nadmiernym polowaniem lub innymi formami niszczenia ich naturalnego środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)