Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwintówka

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

Gwintówka to rodzaj broni myśliwskiej, która została wymyślona w staropolskim okresie. Jest to rodzaj broni palnej, która ma lufę gwintowaną. Gwintowanie polega na wytworzeniu na powierzchni lufy specjalnych rowków, które umożliwiają szybkie i precyzyjne strzelanie. Gwintowanie jest również ważne dla bezpieczeństwa użytkownika, ponieważ zapobiega ono nadmiernemu odrzutowi broni.

Gwintówka jest często używana do polowań na ptaki i inne drobne zwierzęta. Jest to bardzo popularna broń myśliwska ze względu na jej precyzyjność i łatwość obsługi. Broń ta jest również bardzo lekka i poręczna, co czyni ją idealną do noszenia przez długi czas podczas polowań.

Gwintówka może być używana zarówno z amunicją nabojową, jak i bez naboju. W przypadku amunicji nabojowej lufa musi być odpowiednio gwintowana, aby pasowała do naboju. Bez naboju gwintówka może być używana do strzelania z prochu lub innych materiałów wybuchowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwintówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

głuszak

pisklę głuszca.

glokanie

inaczej korkowanie.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gniazdowy

inaczej lęgowy.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.