Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głowienka, kaczka rdzawogłowa

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy skrzydłowe popielate, brzuch jaśniejszy, kuper, pokrywy nad- i podogonowe ciemne. Lusterko słabo zaznaczone - popielate. Nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, w środku szara przepaska. Kaczka w upierzeniu godowym ma wierzch ciała ciemno-szaro-brązowy, biało plamkowany i poprzecznie kreskowany. Głowa, szyja i pierś rdzawobrunatne, jasno plamkowane, podgardle białawe, pokrywy podogonowe brunatne. Dziób jak u kaczora. Długość ciała głowienki 42-46 cm, rozpiętość skrzydeł 66-75 cm, ciężar 750-1250 g. Samica znosi 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Głowienka przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje od września. Ptak łowny.

Głowienka jest kaczką z rzędu blaszkodziobych, należącą do grążyc. Jest jedną z najpospolitszych kaczek w Polsce. Upierzenie godowe głowienki jest ciemno-szaro-brązowe, biało plamkowane i poprzecznie kreskowane. Głowa, szyja i pierś są rdzawobrunatne, jasno plamkowane, a podgardle białawe. Dziób ma kolor czarny, a nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, w środku szara przepaska. Lusterko jest słabo zaznaczone - popielate. Długość ciała głowienki wynosi 42-46 cm, a rozpiętość skrzydeł 66-75 cm. Ciężar ptaka wynosi 750-1250 g.

Głowienka przybywa do Polski na początku marca i odlatuje na początku września. Samica składa 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Głowienka jest ptakiem łownym.

Głowienka to piękny ptak, który można spotkać w całej Polsce. Jest to ptak łowny, dlatego też myśliwi polują na niego od marca do września. Samica składa 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią samodzielnie latać już po kilku tygodniach od narodzin. Głowienka to piękny ptak o charakterystycznym upierzeniu godowym - ciemno-szaro-brązowe, biało plamkowane i poprzecznie kreskowane ubarwienie sprawia, że można go łatwo rozpoznawać na tle innych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głowienka, kaczka rdzawogłowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gastrolity
(...)

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.