Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głowienka, kaczka rdzawogłowa

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy skrzydłowe popielate, brzuch jaśniejszy, kuper, pokrywy nad- i podogonowe ciemne. Lusterko słabo zaznaczone - popielate. Nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, w środku szara przepaska. Kaczka w upierzeniu godowym ma wierzch ciała ciemno-szaro-brązowy, biało plamkowany i poprzecznie kreskowany. Głowa, szyja i pierś rdzawobrunatne, jasno plamkowane, podgardle białawe, pokrywy podogonowe brunatne. Dziób jak u kaczora. Długość ciała głowienki 42-46 cm, rozpiętość skrzydeł 66-75 cm, ciężar 750-1250 g. Samica znosi 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Głowienka przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje od września. Ptak łowny.

Głowienka jest kaczką z rzędu blaszkodziobych, należącą do grążyc. Jest jedną z najpospolitszych kaczek w Polsce. Upierzenie godowe głowienki jest ciemno-szaro-brązowe, biało plamkowane i poprzecznie kreskowane. Głowa, szyja i pierś są rdzawobrunatne, jasno plamkowane, a podgardle białawe. Dziób ma kolor czarny, a nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, w środku szara przepaska. Lusterko jest słabo zaznaczone - popielate. Długość ciała głowienki wynosi 42-46 cm, a rozpiętość skrzydeł 66-75 cm. Ciężar ptaka wynosi 750-1250 g.

Głowienka przybywa do Polski na początku marca i odlatuje na początku września. Samica składa 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Głowienka jest ptakiem łownym.

Głowienka to piękny ptak, który można spotkać w całej Polsce. Jest to ptak łowny, dlatego też myśliwi polują na niego od marca do września. Samica składa 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią samodzielnie latać już po kilku tygodniach od narodzin. Głowienka to piękny ptak o charakterystycznym upierzeniu godowym - ciemno-szaro-brązowe, biało plamkowane i poprzecznie kreskowane ubarwienie sprawia, że można go łatwo rozpoznawać na tle innych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głowienka, kaczka rdzawogłowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grandle

inaczej haki.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

głuszak

pisklę głuszca.