Definicja hasła: grzywa
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
Grzywa to gęsta i długa sierść występująca na szyi i karku u byków żubra, łosia, jelenia oraz na grzbiecie kozicy. Jest to charakterystyczny element wyglądu tych zwierząt, który pozwala je odróżnić od innych gatunków. Składa się z długich, miękkich włosów, zazwyczaj w kolorach czarnym lub brązowym, lecz u łosi i jeleni mogą pojawić się także białe włosy.
Funkcje grzywy są wielorakie - służy ona jako izolacja termiczna, chroniąc szyję i kark przed chłodem i wilgocią. Dodatkowo, może być wykorzystywana do oznaczania terytoriów oraz wyrażania emocji. W sytuacjach stresowych czy zagrożenia zwierzęta te będą podnosić swoją grzywę. Ponadto pełni ona funkcję społeczną, wykorzystywaną do okazywania szacunku starszym osobnikom lub do oznaczania hierarchii w grupie.
Stanowi również ważny element estetyczny zwierząt – dodaje im majestatyczności i godności, co przyczynia się do cenienia przez myśliwych oraz obserwatorów przyrody.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzywa w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)
największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)
- grzanka
mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.
- gruby, gruby (zwierz)
o mocnym byku lub odyńcu.
- Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie
założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)
- gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)
kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)
- glokanie
inaczej korkowanie.
- gęba
pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.
- grabarz
pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.
- gniazdować, gniazdować, gnieździć się
o ptakach: zakładać gniazda.
- grawerunek
wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.