Definicja hasła: gołębiarz
- gołębiarz
inaczej jastrząb gołębiarz.
Gołębiarz jest ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Jego długość ciała wynosi od 53 do 55 cm u samca i od 60 do 63 cm u samicy. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 101 do 103 cm u samca i od 116 do 120 cm u samicy. Upierzenie gołębiarza jest brązowe lub popielatoszare, a oczy są żółte. Ogon ma cztery pręgi, a skrzydła są krótkie.
Gołębiarz jest dość pospolity w Polsce i występuje głównie w starszych drzewostanach. Poluje na polach graniczących z lasem i żywi się gadami, ptakami oraz ssakami. Samica składa 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je (głównie sama) przez 35-38 dni, podczas gdy samiec przynosi jej pożywienie. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 40 dniach.
Gołębiarza można również spotkać w sokolnictwie, gdzie pełni on funkcję ptaka łowczego. Jest to bardzo sprytny ptak, który potrafi polować na inne ptaki i zwierzęta. Jego umiejętności łowieckie są doceniane przez myśliwych na całym świecie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołębiarz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- guzikarz
młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).
- gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)
rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)
- Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie
założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)
- gruchanie
głos wydawany przez gołębie.
- glot
staropolska nazwa śrutu.
- gruszka
wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.
- gubić
1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.
- gończy
pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.
- gra
1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.