Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołębiarz

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

Gołębiarz, inaczej jastrząb gołębiarz, to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Samce tego gatunku osiągają długość ciała 53-55 cm, natomiast samice są większe i mogą mierzyć od 60 do 63 cm. Rozpiętość skrzydeł u samca wynosi od 101 do 103 cm, a u samicy od 116 do 120 cm. Charakterystyczne dla gołębiarza są brązowe lub popielatoszare upierzenie, żółte oczy, długi ogon z czterema pręgami oraz krótkie skrzydła.

W Polsce gołębiarze są dość pospolite i zamieszkują głównie starsze drzewostany. Polują na polach graniczących z lasem, gdzie zdobywają swoje pożywienie - gady, ptaki i ssaki. Samica gołębiarza składa zazwyczaj 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je przez około 35-38 dni głównie sama, podczas gdy samiec dostarcza pożywienie. Pisklęta opuszczają gniazdo około 40 dni po wykluciu.

Gołębiarz jest wykorzystywany w sokolnictwie jako ptak łowczy ze względu na swoje umiejętności łowieckie. Jest to bardzo sprytny ptak, zdolny do polowania na inne ptaki i zwierzęta. Jego umiejętności są doceniane przez myśliwych na całym świecie. Warto jednak pamiętać ochronie tego gatunku i jego siedlisk w ramach zachowania różnorodności biologicznej i ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołębiarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.