Definicja hasła: grążyce
- grążyce
grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek skórny. Doskonale nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Do grążyc należą m.in.: głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka, edredon.
Grążyce to grupa kaczek charakteryzujących się krępą budową ciała, niemal poziomo osadzonym ogonem, krótkimi skrzydłami i dużą głową na stosunkowo krótkiej szyi. Charakterystyczną cechą tych ptaków jest dobrze rozwinięty płatek skórny na tylnym palcu nogi, który umożliwia im doskonałe nurkowanie pod wodą w poszukiwaniu pożywienia. Wśród grążyc znajduje się wiele gatunków kaczek, takich jak głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka oraz edredon.
Grążycie, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i zdolności w locie, są bardzo popularne wśród łowców i hodowców ptaków. Są stosunkowo łatwe do polowania oraz hodowania. Ponadto cieszą się one uznaniem wśród miłośników ptaków z uwagi na piękne upierzenie i barwy. Niestety zdarza się też, że grążycie są traktowane jako szkodniki ze względu na ich skłonność do zjadania uprawianych roślin. Dlatego też ich populacja musi być kontrolowana przez myśliwych oraz inne metody zarządzania populacją dzikich ptaków.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grążyce w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gawra, gawra, budowisko
miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.
- gruchanie
głos wydawany przez gołębie.
- Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie
założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)
- gruszka
wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.
- gniazdo
miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
- gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)
gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)
- gracz
głuszec grający swą pieśń, tokujący.
- gniazdownik
(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)
- gonić się
o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.