Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grążyce

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek skórny. Doskonale nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Do grążyc należą m.in.: głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka, edredon.

Grążyce to grupa kaczek charakteryzujących się krępą budową ciała, niemal poziomo osadzonym ogonem, krótkimi skrzydłami i dużą głową na stosunkowo krótkiej szyi. Charakterystyczną cechą tych ptaków jest dobrze rozwinięty płatek skórny na tylnym palcu nogi, który umożliwia im doskonałe nurkowanie pod wodą w poszukiwaniu pożywienia. Wśród grążyc znajduje się wiele gatunków kaczek, takich jak głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka oraz edredon.

Grążycie, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i zdolności w locie, są bardzo popularne wśród łowców i hodowców ptaków. Są stosunkowo łatwe do polowania oraz hodowania. Ponadto cieszą się one uznaniem wśród miłośników ptaków z uwagi na piękne upierzenie i barwy. Niestety zdarza się też, że grążycie są traktowane jako szkodniki ze względu na ich skłonność do zjadania uprawianych roślin. Dlatego też ich populacja musi być kontrolowana przez myśliwych oraz inne metody zarządzania populacją dzikich ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grążyce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grandle

inaczej haki.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gach

samiec zająca.