Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grążyce

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek skórny. Doskonale nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Do grążyc należą m.in.: głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka, edredon.

Grążyce to grupa kaczek charakteryzujących się krępą budową ciała, niemal poziomo osadzonym ogonem, krótkimi skrzydłami i dużą głową na stosunkowo krótkiej szyi. Charakterystyczną cechą tych ptaków jest dobrze rozwinięty płatek skórny na tylnym palcu nogi, który umożliwia im doskonałe nurkowanie pod wodą w poszukiwaniu pożywienia. Wśród grążyc znajduje się wiele gatunków kaczek, takich jak głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka oraz edredon.

Grążycie, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i zdolności w locie, są bardzo popularne wśród łowców i hodowców ptaków. Są stosunkowo łatwe do polowania oraz hodowania. Ponadto cieszą się one uznaniem wśród miłośników ptaków z uwagi na piękne upierzenie i barwy. Niestety zdarza się też, że grążycie są traktowane jako szkodniki ze względu na ich skłonność do zjadania uprawianych roślin. Dlatego też ich populacja musi być kontrolowana przez myśliwych oraz inne metody zarządzania populacją dzikich ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grążyce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.