Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grążyce

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek skórny. Doskonale nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Do grążyc należą m.in.: głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka, edredon.

Grążyce są jedną z najbardziej charakterystycznych grup kaczek. Ich budowa ciała jest krępa, a ogon osadzony jest niemal poziomo. Mają one krótkie skrzydła i dużą głowę na dość krótkiej szyi. Na tylnym palcu nóg mają dobrze rozwinięty płatek skórny, co umożliwia im doskonałe nurkowanie w poszukiwaniu pożywienia.

Do grążyc należy wiele gatunków kaczek, w tym m.in.: głowienka, podgorzałka, czernica, ogorzałka, kaczka hełmiasta, gągoł krzykliwy, lodówka, uhla, markaczka oraz edredon. Głowienki i podgorzałki są bardzo popularne wśród łowców i hodowców ptaków. Są one bardzo łatwe do polowania i hodowania ze względu na swoje małe rozmiary i łatwość w locie.

Grążyce są również bardzo popularne wśród miłośników ptaków ze względu na ich piękne upierzenie i barwy. Są one również czasami uważane za szkodniki ze względu na ich skłonność do zjadania uprawianych roślin.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grążyce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gały

oczy zająca.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.