Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grajcarkowaty

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

Grajcarkowate to gatunek jelenia występujący w Europie i Azji, charakteryzujący się charakterystycznym porożem składającym się z dwóch części: dolnej o szerokim kształcie przypominającym korkociąg oraz górnej o wąskim kształcie przypominającym literę "V". Te aktywne zwierzęta tworzą stada liczące od kilku do kilkudziesięciu osobników i są silnie związane ze swoim terytorium. Zazwyczaj żyją głównie w lasach iglastych lub mieszanych, lecz mogą również przystosować się do innych środowisk.

W kontekście łowieckim, grajcarkowate są ważnymi zwierzętami dla myślistwa ze względu na cenione poroże, które stanowi atrakcyjną trofeum. Jednak polowania na te zwierzęta mogą negatywnie wpływać na ich populację. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie polowań oraz ochronę ich naturalnego środowiska. W ten sposób można wspierać ochronę tych zwierząt.

Poprzez zrozumienie specyfiki tego gatunku jelenia oraz jego znaczenia w ekosystemach leśnych, możliwe jest podejmowanie skutecznych działań mających na celu zachowanie równowagi populacyjnej i zapewnienie długotrwałego zachowania grajcarkowatych jako integralnej części dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grajcarkowaty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

grzebiące

inaczej kumki.

gach

samiec zająca.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

grandle

inaczej haki.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)