Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karnal

karnal

inaczej kaptur.

Karnal, zwany również kapturem, jest nakryciem głowy ptaka łownego, służącym do zasłonięcia oczu podczas łowów. Jego głównym celem jest uniemożliwienie ataku ptaka na zwierzynę, której myśliwy nie chce zdobyć. Karnal jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem, umożliwiając skuteczną polowanię. Istnieje wiele różnych kształtów i barw kapturów, które dostosowane są do potrzeb i preferencji myśliwych oraz specyfiki polowań.

Karnal wykonany jest z materiału odpornego na uszkodzenia i wytrzymałego, zazwyczaj używa się do tego celu skóry lub tkaniny. Wybór materiału zależy przede wszystkim od preferencji myśliwego oraz czasu spędzanego w terenie. Skóra jest trwalsza, ale tkanina jest lżejsza i bardziej wygodna. Dodatkowo kaptur może posiadać specjalne otwory na oczy, umożliwiające obserwację otoczenia bez konieczności zdejmowania go, oraz paski do regulacji rozmiaru, dopasowujące go do głowy myśliwego.

Karnal stanowi niezbędny element wyposażenia każdego myśliwego, pełniąc ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i skuteczności łowów. Dzięki niemu myśliwy może skutecznie kontrolować ptaka łownego oraz polować na zwierzynę bez obaw o jej ucieczkę bądź atak.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karnal w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.