Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: korozja luf

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

Korozja luf to proces uszkodzenia gładzi luf broni palnej, powodowany przez szkodliwe działanie nieusuniętych resztek spalonego prochu. Korozja może występować zarówno w stalowych, jak i chromowanych lufach broni palnej. Proces korozji zazwyczaj inicjuje się na powierzchniach narażonych na działanie pozostałości prochu, które przyciągają wilgoć i tworzą kwasowe substancje.

W wyniku korozji dochodzi do stopniowego uszkadzania powierzchni lufy, co prowadzi do pogorszenia dokładności oraz skrócenia żywotności broni. Pojawienie się korozji wymaga natychmiastowej interwencji w postaci dokładnego oczyszczenia oraz konserwacji lufy broni. Regularna pielęgnacja broni, w tym dokładne czyszczenie i smarowanie lufy po każdym użyciu, może zapobiec korozji i utrzymać jej właściwości przez długi czas.

Korozja luf stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz funkcjonalności broni palnej, dlatego też jest tematem szczególnej uwagi dla myśliwych i osób uprawiających strzelectwo. Skuteczna prewencja korozji obejmuje stosowanie wysokiej jakości środków konserwacyjnych oraz regularne sprawdzanie stanu lufy w celu wykrycia nawet najmniejszych oznak korozji i podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj korozja luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krycie

akt kopulacji u ssaków.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kocica

samica zająca.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)