Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kot

kot

nazwa zająca i rysia.

Kot, jako nazwa zająca i rysia, jest popularnym terminem w środowisku myśliwych i entuzjastów przyrody. W kontekście polskiego łowiectwa, kot odnosi się do młodego lub dorosłego osobnika tego gatunku zwierząt. Zając (Lepus europaeus) jest jednym z najpopularniejszych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Posiada charakterystyczne ciało wyposażone w silne tylne kończyny, które pozwalają mu na szybkie i zwinne poruszanie się w terenie. Zając jest ceniony przez myśliwych ze względu na smaczną i delikatną jadalność mięsa.

Natomiast, kot to również potoczna nazwa dla rysia (Lynx lynx), kota dzikiego zamieszkującego lasy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Rysie są ssakami drapieżnymi o krępej budowie ciała oraz charakterystycznym ogonie z czarną końcówką. W polskim kontekście, rysie stanowią niezwykłą atrakcję dla obserwatorów przyrody oraz ekscytujący cel polowań dla doświadczonych myśliwych.

Warto podkreślić, że zarówno zając jak i rysie są obiektami ochrony prawnej, a polowanie na nie regulowane jest przez przepisy prawa łowieckiego. Polowanie odbywa się tylko w określonych terminach oraz za posiadaniem odpowiednich uprawnień łowieckich.

Podsumowując, termin "kot" jako nazwa zająca i rysia odnosi się do dwóch ważnych gatunków zwierzyny łownej w Polsce. Zarówno zające, jak i rysie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony myśliwych oraz entuzjastów przyrody dzięki ich unikalnym cechom morfologicznym oraz biologicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)