Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kura

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

Kura to samica niektórych gatunków ptaków, w tym wszystkich kuraków. W kontekście łowieckim termin "kura" odnosi się zazwyczaj do samicy ptaków dzikich, takich jak kuropatwy, bażanty czy perlice. Samice tych gatunków posiadają charakterystyczne upierzenie, które pozwala łatwo je odróżnić od samców.

W przypadku zwierzyny łownej, polowanie na kury jest często regulowane przez odpowiednie przepisy i wymaga posiadanego upoważnienia w postaci myśliwskiej legitymacji. Kury są często obiektem polowań ze względu na ich walory spożywcze i estetyczne. Polowanie na kury ma długą tradycję w wielu kulturach i stanowi istotny element dla wielu miłośników polowania.

W łowiectwie kura niektórych gatunków może być również ważnym elementem ekosystemu leśnego i zasobem zwierzyny łownej. Ochrana i właściwe zarządzanie populacjami kur jest istotne dla zachowania równowagi przyrodniczej oraz zapewnienia trwałego użytkowania zwierzyny łownej przez społeczeństwo.

Podsumowując, kura to samica niektórych gatunków ptaków, a w kontekście łowieckim odnosi się do samicy zwierzyny łownej takiej jak kuropatwy czy bażanty. Polowanie na kury jest ważnym elementem tradycji łowieckiej oraz gospodarki leśnej, jednak wymaga odpowiedniej regulacji i szacunku dla utrzymania równowagi ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)