Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lotki

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

Lotki to najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększające powierzchnię lotną skrzydeł. Umieszczone na ich końcach, wykonane są z trwałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz lekkiego, umożliwiającego ptakom swobodne poruszanie się w powietrzu. Lotki spełniają również funkcję aerodynamiczną, pozwalając ptakom na lepsze sterowanie podczas lotu i zwiększenie prędkości. Są wykorzystywane do manewrowania w powietrzu, umożliwiając unikanie przeszkód lub wykonywanie akrobacji lotniczych.

Ponadto lotki służą do ozdabiania upierzenia ptaka, nadając im uroku i różnorodności kolorów i kształtów. Mają także znaczenie komunikacyjne wśród ptaków, gdyż mogą być używane do oznaczania terytoriów lub partnera łowieckiego. Ich ułożenie oraz właściwości fizyczne czynią je kluczowymi elementami wyposażenia lotniczego ptaków, wpływając istotnie na ich zdolność do latania oraz zachowań społecznych i rozrodczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lotki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lochanie

inaczej huczka.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.