Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lochanie

lochanie

inaczej huczka.

Lochanie, zwane również huczką, to okres godowy u dzików, który rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa około 6 tygodni. Podczas tego czasu samce dzików wydają charakterystyczne odgłosy, znane jako huczenie, aby przyciągnąć samice. Samce aktywnie poszukują samic wokół swojego terytorium i starają się przekonać je do połączenia się. Podczas lochania samce dzików są bardzo aktywne i wydają głośne odgłosy, które są charakterystyczne i mogą być usłyszane na duże odległości.

Ponadto w trakcie lochania samce dzików wykorzystują inne metody, takie jak pokazywanie swojej siły i zdolności do obrony terytorium, aby przekonać samice do połączenia się z nimi. Po zakończeniu lochania samce i samice oddzielają się i wracają do swoich terytoriów. Samce czekają na kolejny sezon godowy, natomiast samice skupiają się na opiece nad młodymi dzikami.

Lochanie jest istotnym elementem cyklu życia dzików oraz wywiera ogromny wpływ na populację tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lochanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)