Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lochanie

lochanie

inaczej huczka.

Lochanie, zwane również huczką, to okres godowy u dzików, który rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa około 6 tygodni. Podczas tego czasu samce dzików wydają charakterystyczne odgłosy, znane jako huczenie, aby przyciągnąć samice. Samce aktywnie poszukują samic wokół swojego terytorium i starają się przekonać je do połączenia się. Podczas lochania samce dzików są bardzo aktywne i wydają głośne odgłosy, które są charakterystyczne i mogą być usłyszane na duże odległości.

Ponadto w trakcie lochania samce dzików wykorzystują inne metody, takie jak pokazywanie swojej siły i zdolności do obrony terytorium, aby przekonać samice do połączenia się z nimi. Po zakończeniu lochania samce i samice oddzielają się i wracają do swoich terytoriów. Samce czekają na kolejny sezon godowy, natomiast samice skupiają się na opiece nad młodymi dzikami.

Lochanie jest istotnym elementem cyklu życia dzików oraz wywiera ogromny wpływ na populację tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lochanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.