Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linienie

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

Linienie to naturalny proces wypadania starej sierści u zwierząt, który zazwyczaj zachodzi sezonowo, zwykle raz do roku. Jest to wynik cyklu wzrostu włosa, który składa się z faz wzrostu, spoczynku i wypadania. W okresie linienia włosy wypadają w większej ilości, aby ustąpić miejsca nowej sierści przystosowanej do zmieniających się warunków atmosferycznych. Linienie jest zjawiskiem typowym dla wielu gatunków ssaków futerkowych, jak również ptaków.

Proces linienia ma istotne znaczenie zarówno dla kondycji zdrowotnej zwierząt, jak i dla ludzi zajmujących się hodowlą i wykorzystaniem sierści czy futra. Duże nasilenie linienia może być również sygnałem problemów zdrowotnych lub niedoborów żywieniowych u zwierząt. Dlatego jest ważne, aby właściciele oraz opiekunowie zwierząt byli świadomi i zrozumieli ten proces, dostosowując pielęgnację do potrzeb zwierzęcia w okresie linienia.

W dziedzinie łowiectwa termin "linienie" odnosi się także do okresu, w którym zwierzyna zmienia swój strój futrzany - czyli sierść lub futro. W tym kontekście linienie stanowi ważny element kalendarza łowieckiego oraz wpływa na ocenę wartości futra danego osobnika podczas polowań oraz pracy myśliwych w gospodarce leśnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

latarnia

łeb wilka.