Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Lefaucheux Casmir

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

Lefaucheux Casimir był francuskim rusznikarzem, który jest znany głównie jako twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej. Jego osiągnięcie to wynalazek z 1832 roku, który przyniósł rewolucję w dziedzinie broni myśliwskiej. Wcześniej strzelby miały kolbę zamek, co utrudniało celowanie i szybkie oddawanie strzałów. Lefaucheux odejście od tradycyjnego rozwiązania przez przeniesienie zamka do tyłu broni umożliwiło celniejsze i wygodniejsze używanie strzelby, co znacznie usprawniło polowania.

Innowacyjna konstrukcja odtylcowej strzelby myśliwskiej Lefaucheux’a pozwoliła na łatwiejsze dostosowanie broni do potrzeb myśliwych oraz poprawiła bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Dzięki temu wynalazkowi polowania stały się bardziej skuteczne i komfortowe, co z kolei wpłynęło na rozwój tej dziedziny w kolejnych latach.

Lefaucheux Casimir zapoczątkował nową erę w produkcji broni myśliwskiej, która stanowi fundament dla współczesnych konstrukcji. Jego wkład w rozwój łowiectwa jest ogromny, a jego odtylcowa strzelba myśliwska miała istotny wpływ na technologiczny postęp broni palnej używanej do polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Lefaucheux Casmir w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)