Definicja hasła: lankastrówka
- lankastrówka
nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.
Lankastrówka to rodzaj broni odtylcowej, której nazwa pochodzi od nazwiska Charlcsa W. Lancastera – londyńskiego konstruktora broni. Lancaster znany był przede wszystkim z udoskonalenia lefoszówki w roku 1852, wprowadzając do niej nabój z centralną spłoonką. W efekcie wyeliminował on konieczność stosowania bocznego zapłonu czy też skomplikowanego mechanizmu odpalenia, co uczyniło tę broń znacznie bardziej niezawodną i skuteczną.
Lankastrówka, będąc rodzajem broni odtylcowej, charakteryzuje się umiejscowionym z tyłu zamkiem lub komorą nabojową. Ładowanie tej broni polega na wsunięciu nabojów do komory za pomocą łuski pociskowej, co pozwala na szybkie i efektywne strzelanie. Dzięki usunięciu bocznego zapłonu poprawiła się także precyzja oraz możliwości ręcznej obsługi broni.
Lancaster nie tylko ulepszył samą konstrukcję broni odtylcowej, ale również zmienił całkowicie sposób działania jej mechanizmu – wprowadzając nowatorstwo w postaci naboi z centralną spłoonką. Jego innowacyjne podejście do broni stanowiło istotny krok naprzód w rozwoju techniki strzeleckiej oraz przyczyniło się do popularyzacji jednego z najbardziej znaczących osiągnięć w historii broni palnej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lankastrówka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- lusterko
plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.
- legowisko
1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane
- luneta
optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)
- linienie
intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).
- lepażówka
francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.
- linia
szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).
- loty
skrzydła ptaków.
- legawiec
pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.
- leżeć
o zwierzynie: przebywać w legowisku.
- latarnia
łeb wilka.