Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lankastrówka

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

Lankastrówka to rodzaj broni odtylcowej, której nazwa pochodzi od nazwiska Charlcsa W. Lancastera – londyńskiego konstruktora broni. Lancaster znany był przede wszystkim z udoskonalenia lefoszówki w roku 1852, wprowadzając do niej nabój z centralną spłoonką. W efekcie wyeliminował on konieczność stosowania bocznego zapłonu czy też skomplikowanego mechanizmu odpalenia, co uczyniło tę broń znacznie bardziej niezawodną i skuteczną.

Lankastrówka, będąc rodzajem broni odtylcowej, charakteryzuje się umiejscowionym z tyłu zamkiem lub komorą nabojową. Ładowanie tej broni polega na wsunięciu nabojów do komory za pomocą łuski pociskowej, co pozwala na szybkie i efektywne strzelanie. Dzięki usunięciu bocznego zapłonu poprawiła się także precyzja oraz możliwości ręcznej obsługi broni.

Lancaster nie tylko ulepszył samą konstrukcję broni odtylcowej, ale również zmienił całkowicie sposób działania jej mechanizmu – wprowadzając nowatorstwo w postaci naboi z centralną spłoonką. Jego innowacyjne podejście do broni stanowiło istotny krok naprzód w rozwoju techniki strzeleckiej oraz przyczyniło się do popularyzacji jednego z najbardziej znaczących osiągnięć w historii broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lankastrówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.