Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lankastrówka

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

Lankastrówka to rodzaj broni odtylcowej, której nazwa pochodzi od nazwiska Charlcsa W. Lancastera – londyńskiego konstruktora broni. Lancaster znany był przede wszystkim z udoskonalenia lefoszówki w roku 1852, wprowadzając do niej nabój z centralną spłoonką. W efekcie wyeliminował on konieczność stosowania bocznego zapłonu czy też skomplikowanego mechanizmu odpalenia, co uczyniło tę broń znacznie bardziej niezawodną i skuteczną.

Lankastrówka, będąc rodzajem broni odtylcowej, charakteryzuje się umiejscowionym z tyłu zamkiem lub komorą nabojową. Ładowanie tej broni polega na wsunięciu nabojów do komory za pomocą łuski pociskowej, co pozwala na szybkie i efektywne strzelanie. Dzięki usunięciu bocznego zapłonu poprawiła się także precyzja oraz możliwości ręcznej obsługi broni.

Lancaster nie tylko ulepszył samą konstrukcję broni odtylcowej, ale również zmienił całkowicie sposób działania jej mechanizmu – wprowadzając nowatorstwo w postaci naboi z centralną spłoonką. Jego innowacyjne podejście do broni stanowiło istotny krok naprzód w rozwoju techniki strzeleckiej oraz przyczyniło się do popularyzacji jednego z najbardziej znaczących osiągnięć w historii broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lankastrówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

latarnia

łeb wilka.

loty

skrzydła ptaków.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lampy

oczy wilka.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)