Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lankastrówka

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

Lankastrówka to rodzaj broni odtylcowej, której nazwa pochodzi od nazwiska Charlcsa W. Lancastera – londyńskiego konstruktora broni. Lancaster znany był przede wszystkim z udoskonalenia lefoszówki w roku 1852, wprowadzając do niej nabój z centralną spłoonką. W efekcie wyeliminował on konieczność stosowania bocznego zapłonu czy też skomplikowanego mechanizmu odpalenia, co uczyniło tę broń znacznie bardziej niezawodną i skuteczną.

Lankastrówka, będąc rodzajem broni odtylcowej, charakteryzuje się umiejscowionym z tyłu zamkiem lub komorą nabojową. Ładowanie tej broni polega na wsunięciu nabojów do komory za pomocą łuski pociskowej, co pozwala na szybkie i efektywne strzelanie. Dzięki usunięciu bocznego zapłonu poprawiła się także precyzja oraz możliwości ręcznej obsługi broni.

Lancaster nie tylko ulepszył samą konstrukcję broni odtylcowej, ale również zmienił całkowicie sposób działania jej mechanizmu – wprowadzając nowatorstwo w postaci naboi z centralną spłoonką. Jego innowacyjne podejście do broni stanowiło istotny krok naprzód w rozwoju techniki strzeleckiej oraz przyczyniło się do popularyzacji jednego z najbardziej znaczących osiągnięć w historii broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lankastrówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).