Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lampy

lampy

oczy wilka.

Lampy to określenie używane przez myśliwych i łowców, które odnosi się do oczu dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Oczy wilka charakteryzują się dużym rozmiarem i jasnym, niebieskim lub srebrnym tłem otoczonym czarnymi obwódkami. W ciemnościach lampy wydają się świecić, co pomaga wilkom w polowaniu, ponieważ posiadają zdolność widzenia w warunkach o słabym oświetleniu. Oprócz tego oczy wilka są wrażliwe na ruch, co pomaga im w wykrywaniu potencjalnych ofiar z odległości oraz są zdolne do dostrzegania kolorów, choć nie tak wyraźnie jak ludzie.

Termin "lampy" jest również używany jako wyraz uznania dla niezwykłej i pięknej cechy oczu dzikich zwierząt. To pojęcie oddaje zarówno praktyczne aspekty (jak zdolności widzenia wilków) jak i uczucia myśliwych czy łowców związane z tymi majestatycznymi zwierzętami. Termin ten stanowi integralną część kultury myśliwskiej, wyrażając szacunek dla dzikiej przyrody oraz umiejętności polowania wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lampy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loty

skrzydła ptaków.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)