Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lampy

lampy

oczy wilka.

Lampy to określenie używane przez myśliwych i łowców, które odnosi się do oczu dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Oczy wilka charakteryzują się dużym rozmiarem i jasnym, niebieskim lub srebrnym tłem otoczonym czarnymi obwódkami. W ciemnościach lampy wydają się świecić, co pomaga wilkom w polowaniu, ponieważ posiadają zdolność widzenia w warunkach o słabym oświetleniu. Oprócz tego oczy wilka są wrażliwe na ruch, co pomaga im w wykrywaniu potencjalnych ofiar z odległości oraz są zdolne do dostrzegania kolorów, choć nie tak wyraźnie jak ludzie.

Termin "lampy" jest również używany jako wyraz uznania dla niezwykłej i pięknej cechy oczu dzikich zwierząt. To pojęcie oddaje zarówno praktyczne aspekty (jak zdolności widzenia wilków) jak i uczucia myśliwych czy łowców związane z tymi majestatycznymi zwierzętami. Termin ten stanowi integralną część kultury myśliwskiej, wyrażając szacunek dla dzikiej przyrody oraz umiejętności polowania wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lampy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.