Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lampy

lampy

oczy wilka.

Lampy to określenie używane przez myśliwych i łowców, które odnosi się do oczu dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Oczy wilka charakteryzują się dużym rozmiarem i jasnym, niebieskim lub srebrnym tłem otoczonym czarnymi obwódkami. W ciemnościach lampy wydają się świecić, co pomaga wilkom w polowaniu, ponieważ posiadają zdolność widzenia w warunkach o słabym oświetleniu. Oprócz tego oczy wilka są wrażliwe na ruch, co pomaga im w wykrywaniu potencjalnych ofiar z odległości oraz są zdolne do dostrzegania kolorów, choć nie tak wyraźnie jak ludzie.

Termin "lampy" jest również używany jako wyraz uznania dla niezwykłej i pięknej cechy oczu dzikich zwierząt. To pojęcie oddaje zarówno praktyczne aspekty (jak zdolności widzenia wilków) jak i uczucia myśliwych czy łowców związane z tymi majestatycznymi zwierzętami. Termin ten stanowi integralną część kultury myśliwskiej, wyrażając szacunek dla dzikiej przyrody oraz umiejętności polowania wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lampy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lochanie

inaczej huczka.

loty

skrzydła ptaków.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

lampy

oczy wilka.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)