Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lampy

lampy

oczy wilka.

Lampy to określenie używane przez myśliwych i łowców, które odnosi się do oczu dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Oczy wilka charakteryzują się dużym rozmiarem i jasnym, niebieskim lub srebrnym tłem otoczonym czarnymi obwódkami. W ciemnościach lampy wydają się świecić, co pomaga wilkom w polowaniu, ponieważ posiadają zdolność widzenia w warunkach o słabym oświetleniu. Oprócz tego oczy wilka są wrażliwe na ruch, co pomaga im w wykrywaniu potencjalnych ofiar z odległości oraz są zdolne do dostrzegania kolorów, choć nie tak wyraźnie jak ludzie.

Termin "lampy" jest również używany jako wyraz uznania dla niezwykłej i pięknej cechy oczu dzikich zwierząt. To pojęcie oddaje zarówno praktyczne aspekty (jak zdolności widzenia wilków) jak i uczucia myśliwych czy łowców związane z tymi majestatycznymi zwierzętami. Termin ten stanowi integralną część kultury myśliwskiej, wyrażając szacunek dla dzikiej przyrody oraz umiejętności polowania wilków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lampy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loty

skrzydła ptaków.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lochanie

inaczej huczka.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.