Definicja hasła: lampy
- lampy
oczy wilka.
Lampy to określenie używane przez myśliwych i łowców, które odnosi się do oczu dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Oczy wilka charakteryzują się dużym rozmiarem i jasnym, niebieskim lub srebrnym tłem otoczonym czarnymi obwódkami. W ciemnościach lampy wydają się świecić, co pomaga wilkom w polowaniu, ponieważ posiadają zdolność widzenia w warunkach o słabym oświetleniu. Oprócz tego oczy wilka są wrażliwe na ruch, co pomaga im w wykrywaniu potencjalnych ofiar z odległości oraz są zdolne do dostrzegania kolorów, choć nie tak wyraźnie jak ludzie.
Termin "lampy" jest również używany jako wyraz uznania dla niezwykłej i pięknej cechy oczu dzikich zwierząt. To pojęcie oddaje zarówno praktyczne aspekty (jak zdolności widzenia wilków) jak i uczucia myśliwych czy łowców związane z tymi majestatycznymi zwierzętami. Termin ten stanowi integralną część kultury myśliwskiej, wyrażając szacunek dla dzikiej przyrody oraz umiejętności polowania wilków.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lampy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- loftka
śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.
- lefoszówka
pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)
- lepażówka
francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.
- lekko
rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.
- lizawka, lizawka, solnik
urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.
- lotki
najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.
- luneta
optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)
- lęgowy, lęgowy, gniazdowy
o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.
- lewka
lewa lufa strzelby myśliwskiej.