Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: licówka

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

Licówka to stara, doświadczona lama, pełniąca funkcję przewodniczki jeleniej chmary. Jest to zwierzę o dużej ostrożności i czujności, które dba o bezpieczeństwo całej grupy. Zazwyczaj licówka jest starsza od pozostałych lam i posiada większe doświadczenie życiowe. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa dla reszty stada.

Licówka odgrywa kluczową rolę w ochronie chmary przed niebezpieczeństwem. Jeśli wykryje zagrożenie, natychmiast reaguje i ostrzega pozostałe lamy, aby udały się do bezpiecznego miejsca. Dzięki jej czujności i szybkiej reakcji cała grupa ma szansę uniknąć niebezpieczeństwa.

Ponadto licówka pełni istotną rolę w poszukiwaniu pożywienia dla stada. Dzięki swojej orientacji w terenie potrafi znaleźć odpowiednie miejsca z dostępem do pokarmu, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej całej grupy.

W skrócie, licówka to istotny element życia jeleni, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pełni funkcję przewodniczką oraz zapewnia bezpieczeństwo i dobrobyt całej chmary.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj licówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

latarnia

łeb wilka.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.