Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: liniak

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

Liniak to nie jest ssak, ale ptak z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Charakteryzuje się długimi i gęstymi piórami na głowie, szyi i grzbiecie w okresie linienia oraz krótszymi i jaśniejszymi w okresie pierzenia. Jego pióra w okresie linienia są silniejsze i tworzą charakterystyczny wygląd. Ptaki te mają długie nogi oraz ostre szpony, co pozwala im na łatwe wspninanie się po drzewach i skałach. Ich ogon zazwyczaj jest biały lub szary, a w okresie pierzenia staje się bardziej kolorowy.

Liniaki są aktywne zarówno w dzień jak iw nocy. Są to ptaki polujące, żywiące się owadami, małymi gryzoniami i innymi drobnymi zwierzętami. W porze deszczowej ich pióra dobrze chronią je przed wilgocią.

Zasadniczo liniak jest ptakiem drapieżnym dość silnym oraz aktywnym zarówno w locie jak i w poszukiwaniu pożywienia zarówno na ziemi jak i wśród koron drzew.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj liniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)