Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lepażówka

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

Lepażówka to francuska strzelba kapiszonowa, produkowana w XIX wieku w fabryce Lepage'a. Była to jedna z pierwszych strzelb, które zostały wyprodukowane przy użyciu maszyny do obróbki metalu. Strzelba ta była bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ była lekka i miała dużą siłę rażenia. Lepażówka miała dwa lufy, które były połączone ze sobą i miały równomierny rozkład ciężaru. Miała też dwa zamki, które umożliwiały szybkie i precyzyjne strzelanie.

Początkowo lepażówka była strzelbą kapiszonową, co oznacza, że lufy były połączone za pomocą kapiszonu. Kapiszon to metalowa część, która łączy lufy i umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie. Później jednak, lepażówka została zmieniona na odtylcową, co oznaczało że lufy były łączone bezpośrednio. Ta modyfikacja sprawiła, że strzelba stała się jeszcze bardziej popularna wśród myśliwych i łowców.

Lepażówka stanowi ważny element historii broni palnej oraz jest nadal uważana za jeden z najlepszych modeli broni palnej produkowanych w XIX wieku. Produkowano ją w fabryce Lepage'a, która odegrała kluczową rolę w rozwoju technologii produkcji broni palnej. Dwie lufy oraz zamki umożliwiające szybkie i precyzyjne strzelanie sprawiły, że lepażówka była niezwykle ceniona przez użytkowników.

Warto zauważyć również fakt, że lepażówka było jednym z pierwszych przypadków produkcji broni palnej przy użyciu maszyn do obróbki metalu - przełomowej technologii dla ówczesnych standardów wytwórczości broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lepażówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

loty

skrzydła ptaków.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)