Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lepażówka

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

Lepażówka to francuska strzelba kapiszonowa, produkowana w XIX wieku w fabryce Lepage'a. Była to jedna z pierwszych strzelb, które zostały wyprodukowane przy użyciu maszyny do obróbki metalu. Strzelba ta była bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ była lekka i miała dużą siłę rażenia. Lepażówka miała dwa lufy, które były połączone ze sobą i miały równomierny rozkład ciężaru. Miała też dwa zamki, które umożliwiały szybkie i precyzyjne strzelanie.

Początkowo lepażówka była strzelbą kapiszonową, co oznacza, że lufy były połączone za pomocą kapiszonu. Kapiszon to metalowa część, która łączy lufy i umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie. Później jednak, lepażówka została zmieniona na odtylcową, co oznaczało że lufy były łączone bezpośrednio. Ta modyfikacja sprawiła, że strzelba stała się jeszcze bardziej popularna wśród myśliwych i łowców.

Lepażówka stanowi ważny element historii broni palnej oraz jest nadal uważana za jeden z najlepszych modeli broni palnej produkowanych w XIX wieku. Produkowano ją w fabryce Lepage'a, która odegrała kluczową rolę w rozwoju technologii produkcji broni palnej. Dwie lufy oraz zamki umożliwiające szybkie i precyzyjne strzelanie sprawiły, że lepażówka była niezwykle ceniona przez użytkowników.

Warto zauważyć również fakt, że lepażówka było jednym z pierwszych przypadków produkcji broni palnej przy użyciu maszyn do obróbki metalu - przełomowej technologii dla ówczesnych standardów wytwórczości broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lepażówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).