Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lepażówka

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

Lepażówka to francuska strzelba kapiszonowa, produkowana w XIX wieku w fabryce Lepage'a. Była to jedna z pierwszych strzelb, które zostały wyprodukowane przy użyciu maszyny do obróbki metalu. Strzelba ta była bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ była lekka i miała dużą siłę rażenia. Lepażówka miała dwa lufy, które były połączone ze sobą i miały równomierny rozkład ciężaru. Miała też dwa zamki, które umożliwiały szybkie i precyzyjne strzelanie.

Początkowo lepażówka była strzelbą kapiszonową, co oznacza, że lufy były połączone ze sobą za pomocą kapiszonu. Kapiszon to metalowa część, która łączy lufy i umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie. Jednak później lepażówka została zmieniona na odtylcową, co oznacza, że lufy były połączone ze sobą bezpośrednio. Ta modyfikacja sprawiła, że strzelba stała się jeszcze bardziej popularna wśród myśliwych i łowców.

Lepażówka była jedną z pierwszych strzelb produkowanych przy użyciu maszyn do obróbki metalu. Był to ważny krok naprzód w technologii produkcji broni palnej. Strzelba ta stanowi ważny element historii broni palnej i jest nadal uważana za jeden z najlepszych modeli broni palnej produkowanych w XIX wieku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lepażówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lampy

oczy wilka.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).