Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lepażówka

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

Lepażówka to francuska strzelba kapiszonowa, produkowana w XIX wieku w fabryce Lepage'a. Była to jedna z pierwszych strzelb, które zostały wyprodukowane przy użyciu maszyny do obróbki metalu. Strzelba ta była bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ była lekka i miała dużą siłę rażenia. Lepażówka miała dwa lufy, które były połączone ze sobą i miały równomierny rozkład ciężaru. Miała też dwa zamki, które umożliwiały szybkie i precyzyjne strzelanie.

Początkowo lepażówka była strzelbą kapiszonową, co oznacza, że lufy były połączone ze sobą za pomocą kapiszonu. Kapiszon to metalowa część, która łączy lufy i umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie. Jednak później lepażówka została zmieniona na odtylcową, co oznacza, że lufy były połączone ze sobą bezpośrednio. Ta modyfikacja sprawiła, że strzelba stała się jeszcze bardziej popularna wśród myśliwych i łowców.

Lepażówka była jedną z pierwszych strzelb produkowanych przy użyciu maszyn do obróbki metalu. Był to ważny krok naprzód w technologii produkcji broni palnej. Strzelba ta stanowi ważny element historii broni palnej i jest nadal uważana za jeden z najlepszych modeli broni palnej produkowanych w XIX wieku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lepażówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lampy

oczy wilka.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).