Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lisiurka

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

Lisiurka to czapka, która została wymyślona w XVI wieku. Jest ona wykonana z lisa, a jej charakterystycznym elementem są opuszczane na uszy klapki. Lisiurka jest często używana przez myśliwych i jest bardzo popularna w łowiectwie.

Kształt lisiurki jest bardzo charakterystyczny - ma ona okrągły kształt, który jest podobny do hełmu. Zazwyczaj ma ona dwa otwory na oczy, aby myśliwy mógł widzieć, co dzieje się dookoła niego. Na górze czapki znajduje się również mały daszek, który chroni twarz myśliwego przed słońcem i deszczem.

Klapki lisiurki są bardzo ważne, ponieważ chronią uszy myśliwego przed zimnem i hałasem. Są one również bardzo praktyczne, ponieważ można je łatwo opuścić lub podnieść, aby umożliwić myśliwemu lepszy dostęp do otoczenia.

Lisiurka jest bardzo popularna w łowiectwie ze względu na swoje praktyczne cechy i stylowy wygląd. Jest to idealny dodatek do stroju myśliwego i sprawia, że myśliwy wygląda profesjonalnie i elegancko.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lisiurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

latarnia

łeb wilka.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki