Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linia celowania

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

Linia celowania to kluczowe pojęcie w łowiectwie, oznaczające prostą linię łączącą oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel. Jest to fundamentalny element niezbędny do precyzyjnego strzelania, umożliwiający osiągnięcie właściwej celności strzału. Aby uzyskać właściwą linię celowania, niezbędne jest przeprowadzenie procesu zgrywania, polegającego na ustawieniu w jednej linii oka, celownika i celu. Jest to kluczowy etap przed oddaniem strzału, mający decydujący wpływ na trafność i skuteczność strzału.

Linia celowania stanowi istotny element każdego strzału myśliwego, gdyż jej właściwe ustanowienie decyduje o trafieniu w cel. W zależności od sytuacji polowania oraz używanego sprzętu myśliwski może korzystać z różnych przyrządów celowniczych takich jak luneta, teleskop czy kolimator w celu ustalenia właściwej linii celowania. Poprawne ustanowienie linii celowania przed oddaniem każdego strzału jest kluczowe dla zapewnienia skuteczności polowania oraz bezpieczeństwa zarówno dla myśliwego, jak i otoczenia.

Wniosek: Linia celowania jest zatem kluczowym elementem w procesie polowania, mającym decydujący wpływ na trafność i skuteczność strzału. Stanowi fundamentalną zasadę techniki strzeleckiej, która wymaga starannej realizacji przed każdym oddaniem strzału podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linia celowania w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.