Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: leżeć

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

Leżenie jest jednym z najważniejszych zachowań zwierząt łownych. Oznacza ono, że zwierzę przebywa w swoim legowisku, czyli miejscu, w którym może się schronić i odpocząć. Zazwyczaj jest to miejsce bezpieczne, ukryte przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. Leżenie jest szczególnie ważne dla młodych osobników, które muszą się ukrywać przed dorosłymi drapieżnikami.

Legowiska mogą być różne, w zależności od gatunku. Niektóre gatunki lubią leżeć na gałęziach drzew, inne w norach lub jamach w ziemi. Niektóre gatunki tworzą legowiska z liści i gałęzi, a inne ukrywają się w trawie lub krzakach. Wszystkie legowiska mają jednak jedną cechę wspólną - są one bezpiecznymi schronieniami dla zwierzyny.

Leżenie jest również ważnym elementem polowań na zwierzynę. Łowcy starają się odnaleźć legowiska i obserwować je, aby dowiedzieć się więcej o tym, gdzie i kiedy można upolować określonego gatunku. Dzięki temu mogą oni lepiej planować swoje polowania i skuteczniej łowić zwierzynę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj leżeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

latarnia

łeb wilka.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lochanie

inaczej huczka.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).