Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: leżeć

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

Leżenie - to ważne zachowanie zwierząt łownych, polegające na przebywaniu w legowisku, czyli miejscu, które zapewnia schronienie i odpoczynek. Legowiska mogą przybierać różne formy w zależności od gatunku zwierzęcia, mogą to być gałęzie drzew, nory, jamy w ziemi, a także legowiska z liści i gałęzi bądź ukrycie w trawie i krzakach. Istotna cechą legowisk jest ich funkcja jako bezpiecznych schronień dla zwierzyny. Leżenie ma szczególne znaczenie dla młodych osobników, którzy muszą się ukrywać przed drapieżnikami.

Dla myśliwych leżenie stanowi istotny element polowań. Obserwowanie legowisk pozwala im poznać nawyki zachowania i gdzie możliwe jest upolowanie określonego gatunku. Dzięki temu łowcy mogą skuteczniej planować swoje polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj leżeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

latarnia

łeb wilka.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz