Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: leżeć

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

Leżenie - to ważne zachowanie zwierząt łownych, polegające na przebywaniu w legowisku, czyli miejscu, które zapewnia schronienie i odpoczynek. Legowiska mogą przybierać różne formy w zależności od gatunku zwierzęcia, mogą to być gałęzie drzew, nory, jamy w ziemi, a także legowiska z liści i gałęzi bądź ukrycie w trawie i krzakach. Istotna cechą legowisk jest ich funkcja jako bezpiecznych schronień dla zwierzyny. Leżenie ma szczególne znaczenie dla młodych osobników, którzy muszą się ukrywać przed drapieżnikami.

Dla myśliwych leżenie stanowi istotny element polowań. Obserwowanie legowisk pozwala im poznać nawyki zachowania i gdzie możliwe jest upolowanie określonego gatunku. Dzięki temu łowcy mogą skuteczniej planować swoje polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj leżeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)