Definicja hasła: leżeć
- leżeć
o zwierzynie: przebywać w legowisku.
Leżenie - to ważne zachowanie zwierząt łownych, polegające na przebywaniu w legowisku, czyli miejscu, które zapewnia schronienie i odpoczynek. Legowiska mogą przybierać różne formy w zależności od gatunku zwierzęcia, mogą to być gałęzie drzew, nory, jamy w ziemi, a także legowiska z liści i gałęzi bądź ukrycie w trawie i krzakach. Istotna cechą legowisk jest ich funkcja jako bezpiecznych schronień dla zwierzyny. Leżenie ma szczególne znaczenie dla młodych osobników, którzy muszą się ukrywać przed drapieżnikami.
Dla myśliwych leżenie stanowi istotny element polowań. Obserwowanie legowisk pozwala im poznać nawyki zachowania i gdzie możliwe jest upolowanie określonego gatunku. Dzięki temu łowcy mogą skuteczniej planować swoje polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj leżeć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- lizawka, lizawka, solnik
urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.
- lankastrówka
nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.
- lufa
główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)
- lepażówka
francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.
- lefoszówka
pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)
- latacz
w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)
- luneta
optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)
- loftki
gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki
- lęgowy, lęgowy, gniazdowy
o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.
- lisiurka
używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.