Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lot tokowy

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

Lot tokowy jest charakterystycznym zachowaniem ptaków, które wykonują je w okresie godowym. Jest to lot wykonywany przez samce, który ma na celu znalezienie samicy. Lot tokowy polega na powtarzalnym i regularnym przelatywaniu wokół określonego obszaru. Samce ptaków wykonują lot tokowy, aby zaprezentować swoje umiejętności lotnicze i zwrócić uwagę samic. Lot tokowy może być wykonywany przez ptaki latające poziomo lub pionowo.

Lot tokowy jest szczególnie widoczny u ptaków drapieżnych, takich jak słonki, orły i krogulce. Wiosenne ciągi słonek są dobrze znane i często obserwowane przez ornitologów. Słonki wykonują lot tokowy, aby zaprezentować swoje umiejętności lotnicze i zwrócić uwagę samic. Lot tokowy może być również wykonywany przez inne gatunki ptaków, takich jak gołębie, kawki i wróble.

Lot tokowy jest ważnym elementem procesu godowego u ptaków. Jest to sposób na prezentację umiejętności lotniczych samca oraz zwrócenie uwagi potencjalnej partnerki. Lot tokowy może być również użyty do obrony terytorialnej lub do poszukiwania pożywienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lot tokowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lochanie

inaczej huczka.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.