Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lot tokowy

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

Lot tokowy to specyficzne zachowanie przejawiane przez samce ptaków w okresie godowym. Polega on na wykonywaniu charakterystycznego lotu w celu znalezienia partnerki płci żeńskiej. Lot ten cechuje się powtarzalnym i regularnym przelatywaniem wokół określonego obszaru, co ma na celu przyciągnięcie uwagi samic. Ptaki wykonując lot tokowy prezentują swoje umiejętności lotnicze, co ma zwrócić uwagę potencjalnych partnerek oraz uczestniczyć w rywalizacji o możliwość rozmnażania.

Lot tokowy bywa widoczny u różnych gatunków ptaków, zarówno tych drapieżnych, jak słonki czy orły, jak i innych gatunków np. gołębi czy kawek. Jest on ważnym elementem zachowań godowych u ptaków, ponieważ pozwala samcom prezentować swoje walory oraz zwrócić uwagę samic. Typowo lot tokowy jest obserwowany wiosną podczas sezonu godowego, jednakże niektóre gatunki ptaków mogą wykonywać go także o innych porach roku.

Wśród funkcji lotu tokowego warto również wspomnieć o jego roli w obronie terytorialnej oraz poszukiwaniu pożywienia. Samce wykonując charakterystyczny lot mogą również informować inne osobniki o własnej obecności na danym obszarze i odstraszać potencjalnych intruzów lub konkurentów.

Warto zauważyć, że obserwacje lotu tokowego mają duże znaczenie dla prowadzenia badań naukowych i monitorowania populacji ptaków, ponieważ pozwalają one na lepsze zrozumienie zachowań godowych oraz dynamiki populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lot tokowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).