Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lot tokowy

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

Lot tokowy jest charakterystycznym zachowaniem ptaków, które wykonują je w okresie godowym. Jest to lot wykonywany przez samce, który ma na celu znalezienie samicy. Lot tokowy polega na powtarzalnym i regularnym przelatywaniu wokół określonego obszaru. Samce ptaków wykonują lot tokowy, aby zaprezentować swoje umiejętności lotnicze i zwrócić uwagę samic. Lot tokowy może być wykonywany przez ptaki latające poziomo lub pionowo.

Lot tokowy jest szczególnie widoczny u ptaków drapieżnych, takich jak słonki, orły i krogulce. Wiosenne ciągi słonek są dobrze znane i często obserwowane przez ornitologów. Słonki wykonują lot tokowy, aby zaprezentować swoje umiejętności lotnicze i zwrócić uwagę samic. Lot tokowy może być również wykonywany przez inne gatunki ptaków, takich jak gołębie, kawki i wróble.

Lot tokowy jest ważnym elementem procesu godowego u ptaków. Jest to sposób na prezentację umiejętności lotniczych samca oraz zwrócenie uwagi potencjalnej partnerki. Lot tokowy może być również użyty do obrony terytorialnej lub do poszukiwania pożywienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lot tokowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lochanie

inaczej huczka.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.