Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lewka

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

Lewka to określenie oznaczające lewą lufę strzelby myśliwskiej. Strzelby myśliwskie posiadają zazwyczaj dwie lufy, prawą i lewą, umożliwiając strzał z dwóch nabojów bez konieczności ponownego przeładowania. Lewa lufa, zwana również "lewka", jest dedykowana do strzałów na większe odległości lub specjalnych rodzajów amunicji. Rozróżnienie między prawą a lewą lufą pozwala myśliwemu na dostosowanie używanej amunicji do konkretnego celu oraz warunków polowania.

Wybór konkretnej lufy do strzału zależy od wielu czynników takich jak odległość do celu, jego wielkość, uwarunkowania terenu czy panujące warunki atmosferyczne. Posiadanie obu luf w strzelbie myśliwskiej stanowi istotny atut dla myśliwego, umożliwiając szybkie dostosowanie broni do zmieniających się warunków polowania. Lewka może być więc kluczowym elementem skuteczności podczas polowań na różnorodną zwierzynę.

Ponadto, istnieje wiele rodzajów strzelb myśliwskich, co wpływa także na różnice w budowie i działaniu lewej lufy (lewki). Niektóre modele oferują dodatkowe możliwości regulacji czy specjalne technologie wspomagające celność strzału. Dzięki temu lewa lufa może być wykorzystywana w bardziej elastyczny sposób, odpowiadając różnym potrzebom myśliwego w zależności od sytuacji polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lewka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.