Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linijka

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

Linijka to lekki czterokołowy pojazd konny, który służy do polowań z podjazdu. Jest to jeden z najstarszych typów pojazdów łowieckich, który po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Linijka składa się z dwóch osi, na których zamontowane są cztery koła. Pojazd jest napędzany przez dwa lub trzy konie, które są uwiązane do linijki. Konie są wyposażone w specjalne uprzęże, aby umożliwić im swobodne poruszanie się.

Linijka ma bardzo lekką konstrukcję, co pozwala jej na szybkie i łatwe manewrowanie. Jest ona również wyposażona w specjalne hamulce, aby umożliwić łowcom precyzyjne i bezpieczne prowadzenie polowań. Linijka jest również wyposażona w specjalny daszek, aby chronić łowców przed deszczem lub słońcem.

Linijka jest nadal popularnym pojazdem łowieckim i jest używana do dziś. Jest to doskonałe narzędzie do polowań z podjazdu, ponieważ pozwala łowcom na szybkie i precyzyjne manewrowanie oraz na bezpieczne prowadzenie polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linijka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.