Definicja hasła: linijka
- linijka
lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.
Linijka to lekki czterokołowy pojazd konny, który służy do polowań z podjazdu. Jest to jeden z najstarszych typów pojazdów łowieckich, który po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Linijka składa się z dwóch osi, na których zamontowane są cztery koła. Pojazd jest napędzany przez dwa lub trzy konie, które są uwiązane do linijki. Konie są wyposażone w specjalne uprzęże, aby umożliwić im swobodne poruszanie się.
Linijka ma bardzo lekką konstrukcję, co pozwala jej na szybkie i łatwe manewrowanie. Jest ona również wyposażona w specjalne hamulce, aby umożliwić łowcom precyzyjne i bezpieczne prowadzenie polowań. Linijka jest również wyposażona w specjalny daszek, aby chronić łowców przed deszczem lub słońcem.
Linijka jest nadal popularnym pojazdem łowieckim i jest używana do dziś. Jest to doskonałe narzędzie do polowań z podjazdu, ponieważ pozwala łowcom na szybkie i precyzyjne manewrowanie oraz na bezpieczne prowadzenie polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linijka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- loszka
młoda samica dzika (drugi rok życia).
- linia celowania
linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).
- lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)
ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.
- lot tokowy
lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).
- lęg
potomstwo ptasie z jednego zniesienia.
- lira
ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.
- lotny
o młodych ptakach umiejących już latać.
- las
zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.
- luneta
optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)
- loftka
śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.