Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linijka

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

Linijka to lekki czterokołowy pojazd konny, wykorzystywany od drugiej połowy XIX wieku do dziś w polowaniach z podjazdu. Składa się z dwóch osi, na których zamocowane są cztery koła i jest napędzana przez dwa lub trzy konie, które są uwiązane do linijki. Konie są wyposażone w specjalne uprzęże pozwalające im na swobodne poruszanie się. Linijka cechuje się lekką konstrukcją, umożliwiając szybkie i łatwe manewrowanie, oraz wyposażona jest w specjalne hamulce zapewniające precyzyjne i bezpieczne prowadzenie polowań. Pojazd posiada również daszek chroniący łowców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Linijka nadal cieszy się popularnością w łowiectwie ze względu na możliwość szybkiego oraz precyzyjnego manewrowania, co stanowi doskonałe narzędzie do polowań z podjazdu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linijka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

latarnia

łeb wilka.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)