Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: las

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

Las to zespół biocenoz (układu ekologicznego), w którym występują charakterystyczne dla niego zbiorowiska roślinne oraz zwierzęce, współdziałające z czynnikami abiotycznymi, takimi jak klimat, gleba i woda. Drzewa stanowią dominującą warstwę szaty roślinnej lasu, ale w jego skład wchodzą także inne rośliny, takie jak krzewy, mchy czy porosty. Las pełni ważną rolę w ekosystemach, zapewniając schronienie i pożywienie dla różnorodnych gatunków zwierząt oraz wpływając na procesy klimatyczne poprzez absorpcję dwutlenku węgla i produkcję tlenu.

Lasy odgrywają istotną rolę w życiu ludzi, dostarczając surowców naturalnych, takich jak drewno do produkcji mebli, materiałów budowlanych i papieru. Ponadto stanowią ważne źródło żywności, leków i innych produktów o znaczeniu ekonomicznym. Oprócz funkcji gospodarczych lasy pełnią także istotne zadania ekologiczne, regulując cykle wodne, zapobiegając erozji gleby oraz wpływając na mikroklimat.

Ponadto lasy mają znaczenie społeczne i rekreacyjne, stanowiąc miejsce odpoczynku i kontaktu z naturą dla ludzi oraz chroniąc bioróżnorodność i unikatowe ekosystemy. Właściwa ochrona lasów jest kluczowa dla zachowania stabilności środowiska naturalnego oraz zapewnienia zrównoważonego wykorzystania zasobów leśnych na przyszłość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj las w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.