Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: las

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

Las jest jednym z najważniejszych składników środowiska przyrodniczego. Jego obecność wpływa na klimat, wodę, glebę i powietrze. Lasy są ważne dla ludzi, ponieważ dostarczają wielu korzyści, takich jak drewno, żywność, lekarstwa i schronienie dla zwierząt.

Lasy są również ważne dla ekosystemu. Drzewa i inne rośliny w lesie tworzą siedlisko dla wielu gatunków zwierząt. Zwierzęta te odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej poprzez regulację populacji i przenoszenie nasion. Lasy są również ważnym źródłem tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla.

Lasy są również ważne dla ludzi. Służą one jako źródło surowców naturalnych, takich jak drewno do budowy domów i mebli oraz do produkcji papieru i energii. Lasy służą również jako miejsce rekreacji, a także jako schronienie dla zwierząt i ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj las w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane