Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: liściarka

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

Liściarka to zbiór młodych pędów drzew i krzewów liściastych zebranych wraz z liśćmi. Najczęściej zbiera się je w maju lub czerwcu, aby były one jak najbardziej świeże. Po zebraniu liściarki należy ją wysuszyć i nasolić, aby zachować jej świeżość. Wysuszona i nasolona liściarka stanowi doskonałą karmę dla zwierzyny w czasie zimy, kiedy naturalne źródła pożywienia są ograniczone.

Liściarka jest bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia zwierzyny. Stanowi istotny element diety zwierząt łownych, przyczyniając się do ich przetrwania w okresie trudnej dostępności pożywienia zimą.

Ponadto liściarka może być wykorzystywana do celów dekoracyjnych, tworząc naturalny wygląd na łowisku lub jego otoczeniu. Może również pełnić rolę naturalnego schronienia dla drobnych ssaków i ptaków oraz ochraniać łowisko przed drapieżnikami czy warunkami atmosferycznymi.

Stosowanie liściarki na terenie łowiska stanowi istotny element zarządzania populacją zwierzyny, zapewniając im dostęp do pożywienia oraz sprzyjając utrzymaniu naturalnego siedliska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj liściarka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

latarnia

łeb wilka.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)