Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linia

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

Linia jest jednym z najbardziej popularnych sposobów polowania zbiorowego. Polega ona na ustawieniu szeregu myśliwych w równych odstępach od siebie, aby zmniejszyć szanse ucieczki zwierzyny. Myśliwi ustawiają się w linii, która może być prosta lub skręcać w różnych kierunkach, w zależności od terenu i rodzaju polowania. Linia może być ustawiona na kilka sposobów: na przykład myśliwi mogą stać w rzędzie lub w kształcie litery V.

Linia jest często używana do polowania z naganką lub psami. Naganka polega na tym, że myśliwi ustawiają się w linii i następnie przesuwają się powoli, aby zmusić zwierzynę do ucieczki. Natomiast polowanie z psami polega na tym, że psy są wypuszczane przed myśliwymi i szukają zwierzyny, a następnie prowadzą ją do linii myśliwych.

Linia jest bardzo skuteczną metodą polowania, ponieważ pozwala myśliwym skutecznie otoczyć i schwytać zwierzynę. Jest to także bezpieczne dla myśliwych, ponieważ pozwala im trzymać się blisko siebie i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

latarnia

łeb wilka.