Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linia

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

Linia to jedna z najbardziej tradycyjnych i skutecznych metod polowania zbiorowego, której celem jest otoczenie i schwytanie zwierzyny poprzez ustawienie szeregu myśliwych w równych odstępach od siebie. Linia może przyjąć różne formy, takie jak prosta linia lub kształt litery V, dostosowując się do ukształtowania terenu oraz charakteru polowania. Jest ona często wykorzystywana podczas polowań z naganką lub psami, co zwiększa efektywność schwytania zdobyczy. Polowanie z naganką polega na przesuwaniu się myśliwych powoli, aby zmusić zwierzynę do ucieczki, podczas gdy polowanie z udziałem psów polega na wypuszczeniu ich do szukania zwierzyny i poprowadzeniu jej w stronę linii myśliwych.

Linia jest wysoce efektywną metodą, ponieważ umożliwia myśliwym otoczenie i schwytanie zwierzyny w bezpieczny sposób. Umożliwia im pozostanie blisko siebie, co sprzyja uniknięciu niebezpiecznych sytuacji. Linia pozwala zmniejszyć szanse ucieczki zwierzyny poprzez stworzenie solidnego bariery, a także zapewnia bezpieczeństwo dla uczestniczących w polowaniu. To ściśle skoordynowana forma polowania, która wymaga współpracy między myśliwymi oraz precyzyjnej organizacji dla osiągnięcia zamierzonego celu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).