Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linia

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

Linia jest jednym z najbardziej popularnych sposobów polowania zbiorowego. Polega ona na ustawieniu szeregu myśliwych w równych odstępach od siebie, aby zmniejszyć szanse ucieczki zwierzyny. Myśliwi ustawiają się w linii, która może być prosta lub skręcać w różnych kierunkach, w zależności od terenu i rodzaju polowania. Linia może być ustawiona na kilka sposobów: na przykład myśliwi mogą stać w rzędzie lub w kształcie litery V.

Linia jest często używana do polowania z naganką lub psami. Naganka polega na tym, że myśliwi ustawiają się w linii i następnie przesuwają się powoli, aby zmusić zwierzynę do ucieczki. Natomiast polowanie z psami polega na tym, że psy są wypuszczane przed myśliwymi i szukają zwierzyny, a następnie prowadzą ją do linii myśliwych.

Linia jest bardzo skuteczną metodą polowania, ponieważ pozwala myśliwym skutecznie otoczyć i schwytać zwierzynę. Jest to także bezpieczne dla myśliwych, ponieważ pozwala im trzymać się blisko siebie i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.