Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lis

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg czarne, koniec ogona biały. Na górnej strome ogona, poniżej jego nasady, znajduje się gruczoł zapachowy fiołek. Jest to zwierzę pospolite w całej Polsce. Zamieszkuje lasy, pola i łąki. Kopie obszerne nory. Cieczka. występuje w lutym, ciąża trwa 50-55 dni, po którym liszka wydaje na świat 4-6 młodych, karmi je mlekiem przez około 8 tygodni. Od 6 tygodnia młode pobierają również pokarm zwierzęcy. Młodymi opiekują się oboje rodzice. Dojrzałość płciową uzyskują po roku życia. Pokarm 1isa stanowią: gryzonie, zające, króliki, ptaki, jaja, padlina, żaby, ślimaki, owoce i jagody. Lis jest pożyteczny jako niszczyciel gryzoni, ale wyrządza duże szkody wśród ptactwa gnieżdżącego się na ziemi. Często chorują na wściekliznę i są jej roznosicielami (należy bardzo uważać przy kontaktach z nimi, zwłaszcza podczas skórowania). Są to zwierzęta łowne dostarczające cennego futra.

Lis (Vulpes vulpes) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, charakteryzujący się długim ciałem o długości 60-90 cm, ogonem osiągającym 30-50 cm i wagą od 5 do 13 kg. Ubarwienie lisa jest żółtorude, z białymi plamami na brzuchu i wewnętrznej stronie nóg, czarnymi czubkami uszu oraz dolnymi partiami nóg, oraz białym końcem ogona. Na górnej stronie ogona poniżej jego nasady znajduje się gruczoł zapachowy fiołek. Lisy są zwierzętami pospolitymi w Polsce i zamieszkują lasy, pola oraz łąki, gdzie kopią obszerne nory.

Cieczka u lisów występuje w lutym, a ciąża trwa od 50 do 55 dni, po czym liszka wydaje na świat zazwyczaj 4-6 młodych. Młode są karmione mlekiem przez około 8 tygodni, a od 6 tygodnia życia pobierają również pokarm zwierzęcy. Opiekę nad młodymi sprawują oboje rodzice. Lis osiąga dojrzałość płciową po roku życia.

Lis to zwierzę drapieżne, polujące głównie na gryzonie, zające, króliki, ptaki, jaja, padlinę, żaby i ślimaki. Odżywiają się również owocami i jagodami. Choć lis jest pożyteczny jako niszczyciel gryzoni, może wyrządzać szkody wśród ptactwa lęgowego na ziemi. Istnieje również ryzyko przenoszenia przez lisy chorób takich jak wścieklizna.

Ze względu na charakterystyczne futro lisy są również łowne ze względu na wartość ich skór.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lis w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.