Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lis

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg czarne, koniec ogona biały. Na górnej strome ogona, poniżej jego nasady, znajduje się gruczoł zapachowy fiołek. Jest to zwierzę pospolite w całej Polsce. Zamieszkuje lasy, pola i łąki. Kopie obszerne nory. Cieczka. występuje w lutym, ciąża trwa 50-55 dni, po którym liszka wydaje na świat 4-6 młodych, karmi je mlekiem przez około 8 tygodni. Od 6 tygodnia młode pobierają również pokarm zwierzęcy. Młodymi opiekują się oboje rodzice. Dojrzałość płciową uzyskują po roku życia. Pokarm 1isa stanowią: gryzonie, zające, króliki, ptaki, jaja, padlina, żaby, ślimaki, owoce i jagody. Lis jest pożyteczny jako niszczyciel gryzoni, ale wyrządza duże szkody wśród ptactwa gnieżdżącego się na ziemi. Często chorują na wściekliznę i są jej roznosicielami (należy bardzo uważać przy kontaktach z nimi, zwłaszcza podczas skórowania). Są to zwierzęta łowne dostarczające cennego futra.

Lisy są zwierzętami o bardzo szerokim zasięgu geograficznym. Występują w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Są to zwierzęta drapieżne, które żywią się gryzoniami, ptakami, jajami, owocami i innymi pokarmami. Mają długie ciała i ogony oraz charakterystyczne ubarwienie żółtorude z białymi plamkami na brzuchu i wewnętrznej stronie nóg. Posiadają również gruczoł zapachowy fiołek na górnej stronie ogona.

Lisy są aktywne głównie w nocy, ale mogą być widywane również w ciągu dnia. Kopią obszerne nory w ziemi lub korzystają z nor już istniejących. Cieczka u lisów występuje w lutym, a ciąża trwa 50-55 dni. Po tym czasie liszka rodzi 4-6 młodych, które są karmione mlekiem przez 8 tygodni. Od 6 tygodnia młode pobierają również pokarm zwierzęcy. Dojrzałość płciową uzyskują po roku życia.

Lisy są pożyteczne jako niszczyciele gryzoni, ale mogą również wyrządzać duże szkody wśród ptactwa gnieżdżacego się na ziemi. Należy bardzo uważać przy kontaktach z nimi, ponieważ czasami chorują na wściekliznę i są jej roznosicielami. Służy on również jako cenne futro do produkcji odzieży i akcesoriów modowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lis w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.