Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: loszka

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

Loszka to termin używany w łowiectwie do określenia młodej sarny samicy, która zazwyczaj jest w drugim roku życia. Okres ten jest istotny ze względu na aktywność rozrodczą loszek, które w tym czasie szybko się rozmnażają. Loszki są bardzo ruchliwe i często można je spotkać w pobliżu lasu lub innych miejsc, gdzie znajdują pożywienie. Ze względu na ich ostrożność, są trudne do złapania.

W kontekście ekosystemu loszki odgrywają ważną rolę jako jedno z głównych źródeł pożywienia dla innych dzikich zwierząt. Stanowią również ważne zwierzę łowne, ponieważ są cenioną zdobyczą dla myśliwych. Ich skóra jest także wykorzystywana do produkcji odzieży i innych przedmiotów. Warto jednak pamiętać o zachowaniu równowagi w populacji loszek poprzez odpowiednią ochronę i kontrolę polowań, aby zapewnić długotrwałe istnienie tych saren w lasach i parkach narodowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj loszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

latarnia

łeb wilka.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lampy

oczy wilka.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.