Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: locha

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

Locha to samica dzika, mająca co najmniej trzy lata. W tym wieku samice dzików osiągają dojrzałość płciową oraz zdolność do rozmnażania. Charakteryzują się one większymi i bardziej wyraźnymi rogami w porównaniu do samców, a także posiadają szersze biodra i mocniejszy pysk. Ich obecność w ekosystemie odgrywa istotną rolę, ponieważ młode dziki stanowią ważne źródło pożywienia dla innych drapieżników. Dodatkowo lochy pełnią istotną funkcję w populacji dzików, będąc głównymi nauczycielkami dla młodych osobników, ucząc je umiejętności potrzebne do przetrwania w naturalnym środowisku. Ponadto są one ważnym obiektem polowań dla myśliwych ze względu na kontrolę populacji dzikich zwierząt oraz zdobycie smacznego mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj locha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lampy

oczy wilka.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.