Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: legawiec

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

Legawiec to pies myśliwski, który wystawia zwierzynę. Wystawianie zwierzyny polega na tym, że pies wyczuwa obecność zwierzyny i wskazuje jej miejsce, aby myśliwi mogli ją upolować. Legawce są bardzo przydatne dla myśliwych, ponieważ ułatwiają im znalezienie zwierzyny.

Legawce są również bardzo inteligentne i potrafią wykonywać skomplikowane polecenia. Są one szkolone do wykrywania i wskazywania obecności zwierzyny, a także do innych czynności, takich jak tropienie i łapanie. Legawce są również bardzo odpowiedzialne i potrafią pracować samodzielnie bez nadzoru myśliwego.

Do legawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon. Każdy z tych psów ma swoje unikalne cechy i umiejętności, które sprawiają, że są one idealnymi psami do wystawiania zwierzyny. Legawce są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i chętnie pracują dla nich. Są one również bardzo lojalne wobec swoich panów i chętnie wykonują polecenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj legawiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.