Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lodówka

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

Lodówka - ptak łowny z rzędu blaszkodziobych, należący do grupy grążyc. Charakteryzuje się przystosowaniem do życia w ekstremalnych warunkach klimatycznych na brzegach mórz podbiegunowych. W Polsce lodówki pojawiają się późną jesienią i zimą, głównie w trakcie przelotów. Ich obecność może być zauważona nad polskim wybrzeżem, zwłaszcza w okresie zimowym.

Lodówki są ptakami o specyficznym trybie życia, a ich charakterystyczne cechy anatomiczne czynią je doskonale przystosowanymi do prowadzenia drapieżnego trybu życia w ekstremalnych warunkach arktycznych. Ich głównym pożywieniem są ryby, których zdobywanie umożliwiają im specjalnie dostosowane dzioby oraz wyjątkowo wyspecjalizowane zdolności myśliwskie.

Ptaki te znane są także z dalekich wędrówek, podczas których przemierzają ogromne odległości między swoimi obszarami lęgowymi a południowymi siedliskami na zimowiska. Wiąże się to z koniecznością dostosowania się do zmieniających warunków środowiska oraz zdolnością do przetrwania w różnorodnych ekosystemach.

Lodówka jest poddawana ochronie prawnej na różnych obszarach występowania ze względu na swój status gatunku zagrożonego lub narażonego na wyginięcie. Działania te mają na celu zapewnienie zachowania populacji tych ptaków oraz ich naturalnych siedlisk, które odgrywają istotną rolę w zachowaniu równowagi ekologicznej arktycznych ekosystemów.

W Polsce łowiec musi posiadać specjalne uprawnienia i zezwolenia umożliwiające polowanie na lodówki, a działanie to podlega surowym ograniczeniom ze względu na status zagrożenia tego gatunku i konieczność jego ochrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lodówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

latarnia

łeb wilka.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lampy

oczy wilka.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.