Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lefoszówka

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą natomiast łatwe mimowolne odpalenie naboju.

Lefoszówka to pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska, która została wyprodukowana w 1832 roku przez C. Lel'aucheux. Była to strzelba o bardzo nowoczesnym designie, który pozwalał na szybkie ładowanie i wystrzelenie naboju. Iglica była wbudowana w tylną część łuski, co pozwalało na szybkie i sprawne ładowanie. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, jednakże miała ona również swoje wady. Jedną z nich było to, że naboje mogły mimowolnie odpaść, co stanowiło zagrożenie dla myśliwego.

Lefoszówka była bardzo popularna w XIX wieku i szybko stała się jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich. Była ona używana przez myśliwych na całym świecie do polowań na ptaki i inne zwierzęta. Wraz z upływem czasu lefoszówka została zastąpiona przez nowsze modele broni myśliwskich, takich jak karabiny i pistolety. Jednak nadal jest ona uważana za jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich w historii.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lefoszówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)