Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lefoszówka

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą natomiast łatwe mimowolne odpalenie naboju.

Lefoszówka to pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska, która została wyprodukowana w 1832 roku przez C. Lel'aucheux. Była to strzelba o bardzo nowoczesnym designie, który pozwalał na szybkie ładowanie i wystrzelenie naboju. Iglica była wbudowana w tylną część łuski, co pozwalało na szybkie i sprawne ładowanie. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, jednakże miała ona również swoje wady. Jedną z nich było to, że naboje mogły mimowolnie odpaść, co stanowiło zagrożenie dla myśliwego.

Lefoszówka była bardzo popularna w XIX wieku i szybko stała się jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich. Była ona używana przez myśliwych na całym świecie do polowań na ptaki i inne zwierzęta. Wraz z upływem czasu lefoszówka została zastąpiona przez nowsze modele broni myśliwskich, takich jak karabiny i pistolety. Jednak nadal jest ona uważana za jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich w historii.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lefoszówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lochanie

inaczej huczka.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)