Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lefoszówka

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą natomiast łatwe mimowolne odpalenie naboju.

Lefoszówka jest pierwszą odtylcową strzelbą myśliwską, która została wyprodukowana w 1832 roku przez C. Lel'aucheux. Jej nowoczesny design umożliwiał szybkie ładowanie i wystrzelenie naboju. Iglica była wbudowana w tylną część łuski, co znacznie ułatwiało proces ładowania broni. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, jednakże miała ona również swoje wady. Jedną z nich było to, że naboje mogły mimowolnie odpaść, co stanowiło zagrożenie dla myśliwego.

Lefoszówka była bardzo popularna w XIX wieku i szybko stała się jedną z najbardziej rozpowszechnionych broni myśliwskich. Była wykorzystywana przez myśliwych na całym świecie do polowań na ptaki i inne zwierzęta. Pomimo tego, wraz z upływem czasu lefoszówka została zastąpiona przez nowsze modele broni myśliwskich, takie jak karabiny i pistolety. Niemniej jednak nadal jest uważana za jedną z najbardziej znaczących broni myśliwskich w historii.

Lefoszówka pozwalała na szybką reakcję podczas polowania dzięki możliwości szybkiego ładowania i wystrzelenia naboju, co zapewniało myśliwemu większe szanse na trafienie zdobyczy. Mimo jej szerokiego zastosowania i popularności w swoim czasie, wadą lefoszówki było mimowolne odpalenie naboju oraz możliwość jego przypadkowego wypadnięcia, co stanowiło poważne niebezpieczeństwo dla użytkownika.

Współcześnie lefoszówka jest traktowana jako cenny artefakt historyczny oraz symbol ery rozwoju broni palnej. Choć została zastąpiona przez bardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje broni myśliwskiej, to jej wkład w rozwój tej dziedziny pozostaje niezaprzeczalny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lefoszówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

loty

skrzydła ptaków.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).