Definicja hasła: lustro, lusterko
- lustro, lusterko
jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz
Lustro, zwane także lusterkiem, to jasna sierść występująca na pośladkach zwierzyny płowej oraz u nasady jej ogona. Jest to charakterystyczny element wyglądu płowej zwierzyny, możliwy do wykorzystania przez łowców do identyfikacji gatunku oraz wieku danego osobnika. Lustro może różnić się zarówno wielkością, jak i kształtem w zależności od gatunku. Przykładowo, u dzikich łosi jest ono bardzo duże i ma formę talerza, natomiast u dzikich jeleni jest mniejsze i przybiera kształt trójkąta. Jest ono istotnym elementem dla łowiectwa, pomagając w identyfikacji zwierzyny oraz określeniu jej wieku, co jest szczególnie ważne dla łowców preferujących polowanie na starsze osobniki.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro, lusterko w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- loszka
młoda samica dzika (drugi rok życia).
- loftka
śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.
- linienie
intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).
- lis, lis (Vulpes vulpes L.)
gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)
- linia oddziałowa
niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.
- las
zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.
- linijka
lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.
- lefoszówka
pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)
- liściarka
młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.