Definicja hasła: lustro, lusterko
- lustro, lusterko
jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz
Lustro, zwane także lusterkiem, to jasna sierść występująca na pośladkach zwierzyny płowej oraz u nasady jej ogona. Jest to charakterystyczny element wyglądu płowej zwierzyny, możliwy do wykorzystania przez łowców do identyfikacji gatunku oraz wieku danego osobnika. Lustro może różnić się zarówno wielkością, jak i kształtem w zależności od gatunku. Przykładowo, u dzikich łosi jest ono bardzo duże i ma formę talerza, natomiast u dzikich jeleni jest mniejsze i przybiera kształt trójkąta. Jest ono istotnym elementem dla łowiectwa, pomagając w identyfikacji zwierzyny oraz określeniu jej wieku, co jest szczególnie ważne dla łowców preferujących polowanie na starsze osobniki.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro, lusterko w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- loty
skrzydła ptaków.
- Lebeau
belgijska strzelba produkowana od XIX w.
- lot tokowy
lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).
- liściarka
młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.
- liszka, liszka, lisica
samica lisa.
- lepażówka
francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.
- lotki
najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.
- lankastrówka
nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.
- lotny
o młodych ptakach umiejących już latać.
- las
zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.