Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lustro, lusterko

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

Lustro, zwane także lusterkiem, to jasna sierść występująca na pośladkach zwierzyny płowej oraz u nasady jej ogona. Jest to charakterystyczny element wyglądu płowej zwierzyny, możliwy do wykorzystania przez łowców do identyfikacji gatunku oraz wieku danego osobnika. Lustro może różnić się zarówno wielkością, jak i kształtem w zależności od gatunku. Przykładowo, u dzikich łosi jest ono bardzo duże i ma formę talerza, natomiast u dzikich jeleni jest mniejsze i przybiera kształt trójkąta. Jest ono istotnym elementem dla łowiectwa, pomagając w identyfikacji zwierzyny oraz określeniu jej wieku, co jest szczególnie ważne dla łowców preferujących polowanie na starsze osobniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro, lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lochanie

inaczej huczka.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.