Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lustro, lusterko

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

Lustro, lub inaczej lusterko, to jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, a także u nasady ogona. Jest to charakterystyczny element wyglądu zwierzyny płowej, który pozwala łowcom na jej identyfikację. Lustro jest bardzo widoczne i może być wykorzystywane do określenia gatunku zwierzyny oraz jej wieku.

Lustro może mieć różną wielkość i kształt, w zależności od gatunku zwierzyny. U niektórych gatunków może być ono bardzo małe i niewidoczne, podczas gdy u innych może być duże i bardzo widoczne. U dzikich łosi lustro jest bardzo duże i ma kształt talerza. U dzikich jeleni natomiast jest ono mniejsze i ma kształt trójkąta.

Lustro jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala łowcom na identyfikację zwierzyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzikich łosi, ponieważ ich duże lustro pozwala na szybkie rozpoznawanie ich gatunku. Ponadto lustro może być również wykorzystywane do określenia wieku zwierzyny, co jest ważne dla łowców, którzy chcą polować tylko na starsze osobniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro, lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

latarnia

łeb wilka.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lampy

oczy wilka.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.