Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lustro, lusterko

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

Lustro, zwane także lusterkiem, to jasna sierść występująca na pośladkach zwierzyny płowej oraz u nasady jej ogona. Jest to charakterystyczny element wyglądu płowej zwierzyny, możliwy do wykorzystania przez łowców do identyfikacji gatunku oraz wieku danego osobnika. Lustro może różnić się zarówno wielkością, jak i kształtem w zależności od gatunku. Przykładowo, u dzikich łosi jest ono bardzo duże i ma formę talerza, natomiast u dzikich jeleni jest mniejsze i przybiera kształt trójkąta. Jest ono istotnym elementem dla łowiectwa, pomagając w identyfikacji zwierzyny oraz określeniu jej wieku, co jest szczególnie ważne dla łowców preferujących polowanie na starsze osobniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro, lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lochanie

inaczej huczka.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane