Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lotny

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

Lotny to określenie stosowane w odniesieniu do młodych ptaków, które są już w stanie samodzielnie latać. Lotne ptaki są zazwyczaj młodsze niż dorosłe osobniki tego samego gatunku, a ich skrzydła są silne i zdolne do wykonywania lotu. W przeciwieństwie do ptaków dorosłych, lotne ptaki nie potrzebują pomocy rodziców, aby się przenosić.

Lotne ptaki są często łowione przez myśliwych, ponieważ są one łatwiejsze do polowania niż dorosłe osobniki. Ptaki te są również często wykorzystywane jako zapasy żywnościowe dla ludzi i zwierząt. Lotne ptaki są również czasami używane jako narzędzie do nauki latania dla młodych ludzi lub jako narzędzie do treningu dla profesjonalnych pilotów.

Lotne ptaki mają również swoje zastosowanie w badaniach naukowych. Naukowcy mogą używać lotnych ptaków do monitorowania populacji innych gatunków ptaków, aby lepiej zrozumieć ich zachowanie i migracje. Lotne ptaki mogą być również użyte do badania efektów zmian klimatu na populacje ptaków oraz ich środowisko naturalne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lotny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

loty

skrzydła ptaków.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

latarnia

łeb wilka.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.